Drone’lar teknolojinin en eğlenceli nimetlerinden biri oldu. Birçoğumuzun çocukken hayal bile edemeyeceği uzaklıklara uçabilen bu muhteşem cihazlar, teknolojiden hoşlanan herkesin ilgisini çekiyor desek abartmış olmayız. Eğer siz de bir drona meraklısıysanız bu alanda başlangıç yapmaya müsait yapıda farklı seçenekleri sizlere sunacağız. Yurt dışından satın alabileceğiniz drone fiyatları ve özellikleri listemizde Türkiye’ye gönderim yapan AliExpress, Gearbest, Banggood gibi popüler yurtdışı sitelerinden satın alabileceğiniz 10 drone modelini inceliyoruz. Başlangıç seviyesinden daha ileri modellere kadar her ihtiyaca uygun olarak seçtiğimiz 10 drone modelinin detaylı incelemesine başlıyoruz.

1. Teeggi T10 Mini katlanabilir drone

Drone uçurmak antrenman gerektiren bir iştir. Eğer bu hobiye gönül verme niyetiniz varsa başlangıcı uygun fiyatlı ve minik bir cihazla yapmanızda fayda var. Dört pervaneli uçan cihazların hareket dinamiklerini anlamak ve onları yönlendirmeye alışmak için Teeggi T10 Mini son derece güzel bir başlangıç olacaktır. Montunuzun cebine sığacak kadar küçük tasarımı ve katlanabilir yapısıyla tam bir tatlılık abidesi olan Teeggi T10 Mini, internet ortamında 71 TL ila 165 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Cihazın en ucuz modelinde kamera bulunmuyor. 160 TL civarında satılan bir üst seviye modeller ise 0.3 MP çözünürlüklü kameraya sahip.

Son derece küçük tasarımlı olmasına rağmen Teeggi T10 Mini’de zengin özellikler bulunuyor. Bu cihaz kendini havada sabitleyebiliyor, 30 metre çapında bir alan içerisinde birinci şahıs görünümünde (FPV) kullanım imkanı sunuyor. Bunlara ek olarak bu drone hız kontrolüne, jestlerle fotoğraf çekme özelliğine ve otomatik geri dönme teknolojisine sahip. 3.7 V 300 mAh Li-po dahili pile sahip olan Teeggi T10 Mini, 90 dakikada şarj oluyor ve 5-7 dakika arası sürede kesintisiz uçabiliyor. Bu cihazı daha detaylı incelemek veya satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

2. X12 WiFi FPV drone

Karşımızda yine başlangıç seviyesi bir drone var ama bu cihaz bir önceki seçeneğe göre çok daha iyi özelliklere sahip. X12 kod adlı bu cihaz, 20x22x5 cm boyutlara katlanabilir tasarıma sahip. Hızlı ve yavaş hareket için farklı hız modlarına sahip olan X12 drone, kendisini havada başarıyla sabitleyebilen yapıda. Kumandasının üzerine akıllı telefonunuzu sabitleyerek birinci şahıs görünümünden kullanabileceğiniz X12, 3.7 V 1000 mAh Li-Po dahili pili sayesinde 10-13 dakika kesintisiz uçuş yapabiliyor. 100 ila 150 metre arasında değişen kontrol mesafesiyle bu cihaz oldukça karizmatik selfie’ler çekmenizi ve drone ile video çekim egzersizleri yapmanızı mümkün kılıyor.

X12 kod adlı cihazın üzerinde 2 MP çözünürlükte geniş açılı çekim ve 0.3 MP çözünürlükte Wi-Fi üzerinden gerçek zamanlı görüntü aktarım özelliğine sahip dahili kamera bulunuyor. X12 WiFi drone, yurt dışında 190 TL civarında fiyatlarla satılıyor. Bu cihazı daha detaylı incelemek veya satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

3. Eachine E58 WIFI FPV drone

Eachine E58 adlı drone modeli internet aleminde son derece popüler ve sevilen cihazlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Eachine E58; katlanabilir kompakt tasarımı, yüksek malzeme kalitesi ve karizmatik görünümüyle takdiri hak eden bir ürün. 6 yönlü jiroskopuyla havada sabit bir şekilde asılı kalabilen drone, 80-100 metre arası uçuş mesafesine sahip. Cihazın üzerinde 2 MP çözünürlüklü 720p video çekebilen kamera bulunuyor.

3.7V 500mAh Li-Po dahili pile sahip olan Eachine E58, 60-70 dakikalık şarjla pilini doldurabiliyor. Bu dahili pil, cihazın 7-9 dakika boyunca kesintisiz uçabilmesini sağlıyor. Üç farklı uçuş hızı seçeneğine sahip olan Eachine E58 mini videolar çekmek, karizmatik selfie’ler paylaşmak ve drone çekimi için egzersiz yapmak için son derece uygun bir cihaz. Eachine E58 internette çeşitli online mağazalarda 300 TL civarı fiyatlarla satılıyor. Bu cihazı daha detaylı incelemek veya satın almak istiyorsanız bu bağlantıyı kullanın.

4. LeadingStar SG700-S WiFi FPV drone

LeadingStar firmasının SG700-S kod adlı ürünü son derece gelişmiş özelliklere sahip. Yine katlanabilir yapıda ve son derece kompakt boyutlarda üretilmiş olan bu cihaz, fiyatının karşılığını fazlasıyla verecek yeteneklere sahip. 1080p video kaydı özelliğine sahip olan dahili kamerasıyla kaliteli çekimler yapabileceğiniz LeadingStar SG700-S, değiştirilebilir pili sayesinde uçuş süresini uzatmanıza imkan tanıyor. Bu cihazın içerisinde gelen 3.7V 1000mAh Li-Po pil 60-80 dakika arasında tam şarj oluyor ve 10 dakikaya yakın kesintisiz uçuş imkanı sağlıyor.

150 metreye kadar uçuş mesafesine sahip olan LeadingStar SG700-S, geniş açılı çift kamerasıyla dikkat çekiyor. Bu cihaz jest ile fotoğraf ve video çekimi başlatmanıza imkan tanıyor, elinizi kaldırdığınızda durabiliyor, obje takibi yapabiliyor, tek tuşla güvenli iniş yapabiliyor ve akıcı hareketleriyle titreşimsiz videolar kaydetmeyi vaat ediyor. İki farklı hız seçeneğine sahip olan LeadingStar SG700-S internet ortamında 285 TL civarında fiyatlarla bulunabiliyor. Eğer bu cihazı daha detaylı incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

5. Xiaomi MITU WiFi FPV Drone

Listemizin beşinci sırasında bilindik bir marka var. Xiaomi ismini daha çok akıllı telefonlar ve akıllı saatler ile duyuyor olsak da, bu firmanın son derece popüler bir drone’u olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Xiaomi MITU adlı bu drone modeli üst düzey malzeme kalitesi, basit kullanım imkanı ve eğlenceli fonksiyonlarıyla dikkat çekiyor. 91 x 91 x 38 mm boyutlara sahip olan Xiaomi MITU, 920mAh kapasiteli piliyle 10 dakikaya yakın kesintisiz uçuş yapabiliyor. Bu pil 60 dakikada tam şarj oluyor.

Xiaomi MITU’nun üzerinde 720p video kaydedebilen ve kaliteli sensörü sayesinde oldukça net görüntüler yansıtabilen bir dahili kamera bulunuyor. 4 GB dahili depolama alanına sahip olan kamerayla sıradışı videolar kaydedebilirsiniz. 50 metreye kadar uçuş mesafesine sahip olan Xiaomi MITU drone’lar laser tag benzeri bir oyun oynama imkanı da sunuyor. Eğer arkadaşlarınızda da bu cihazdan olursa birbirinizi lazer hedeflemeyle vurarak tatlı bir savaş oyunu tecrübesi yaşayabiliyorsunuz. Xiaomi MITU drone’lar internet aleminde 80 dolar (425 TL) civarında fiyatlarla bulunabiliyor. Eğer bu cihazı daha detaylı incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

6. DJI Tello 720p WiFi FPV drone

Eğer drone’lara merak duyan biriyseniz DJI firmasının ismini duymama ihtimaliniz yok. Dünyanın en ünlü drone üreticilerinden biri olan DJI, bu alanı adeta domine ediyor. Listemizin altıncı sırasında bu firmanın ulaşılabilir fiyattaki seçeneklerinden biri yer alıyor. DJI Tello adlı bu ürün yüksek malzeme kalitesi, Intel tarafından geliştirilmiş dahili işlemcisi, 13 dakikaya varan uzun uçuş süresi ve 100 metrelik uçuş mesafesiyle dikkat çekiyor. Uzaklık ölçümü, barometre ve dijital görüntü sabitleme gibi özelliklerle gelen bu cihaz son derece keyifli bir kullanım tecrübesi vaat ediyor.

DJI Tello 98 x 92,5 x 41 mm boyutlara sahip ve sadece 80 gram ağırlıkta. Değiştirilebilir yapıdaki 1.1Ah/3.8V pili sayesinde bu cihaz 13 dakikalık kesintisiz uçuş avantajı sunuyor. Drone’un üzerindeki 5 MP çözünürlüklü kamera 82.6 derece geniş açılı lense sahip. Bu kamera 2592×1936 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 720p 30 FPS video kaydedebiliyor. DJI Tello internet aleminde 99 dolar (525 TL) civarında fiyatlarla satılıyor. Bu ürünü daha detaylı incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

7. JJRC H68 yarı profesyonel drone

Listemizin yedinci sırasında biraz daha ileri seviyeye geçiyoruz ve karşımızda harici kameraya sahip bir yarı profesyonel drone var. JJRC H68 kod adlı ürün, 20 dakikaya varan uçuş süresiyle yarı profesyonel şeklinde nitelendirilebilecek yapıda. 100 metreye kadar uçuş mesafesine sahip olan ürün 160 dakikada şarj olan 3.7V 1800 mAh pille geliyor. Hava fotoğrafçılığı ve videoculuğu için güzel bir alışma drone’u olan InkPot JJRC H68 720p video kaydedebiliyor.

6 eksenli jiroskopu, yüksek irtifada stabil kalmasını sağlayacak güçlü motorları, otomatik dönüş fonksiyonu ve daha birçok özelliği sayesinde JJRC H68 fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor. InkPot JJRC H68 internet aleminde 380-460 TL arası fiyatlarla bulunabiliyor. Bu drone’u detaylı olarak incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

8. JJRC JJPRO X5 yarı profesyonel drone

Listemizin sonuna doğru yaklaşırken seviyeyi biraz daha yukarı taşıyoruz ve karşınızda JJRC JJPRO X5 var. Yarı profesyonel drone modelleri arasında konumlandırılabilecek olan bu cihaz daha yeni teknolojisi, güçlü ve dayanıklı motorları, daha stabil uçuş tecrübesi ve etkileyici tasarımıyla öne çıkıyor. İnternet aleminde oldukça popüler olan ve oldukça yüksek inceleme puanlarına sahip olan JJRC JJPRO X5, uzun mesafe uçuşları için egzersiz yapmanızı sağlayacak bir ürün. 500-600 metre arası ayrıntılı kontrol mesafesine ve 200 – 300 metre birinci şahıs görüşü özelliğine sahip olan bu drone, profesyonel drone’lara geçiş için bir önceki aşama niteliğinde.

7.4V 1800 mAh Li-Po pili sayesinde 16-18 dakika civarında kesintisiz uçuş imkanı sunan JJRC JJPRO, zengin bir kutu içeriğiyle geliyor. Cihazın yedek pervaneleri ve telefon tutucusu kutunun içerisinde kullanıcılara sunuluyor. Wi-Fi, NFC ve GPS bağlantılarına sahip olan bu drone modeli internet satış mağazalarında 780 TL civarı fiyatla satın alınabiliyor. Eğer bu cihazı daha detaylı incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıyı tıklayın.

9. SYMA X8HG yarı profesyonel drone

SYMA X8HG 2016 yılında üretilmiş, birazcık eski bir drone modeli olsa da çok gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırıyor. Oldukça büyük bir tasarıma ve çekici bir görünüme sahip olan drone’un boyutları 50 x 50 x 19 cm. Yaklaşık 7 dakika havada kalabilen SYMA X8HG 6 yönlü jiroskopuyla havada stabil şekilde durabiliyor. Kaliteli kamerasıyla 1080p video kaydedebilen cihaz, harici kamera avantajıyla daha düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli görüntüler kaydedebiliyor.

Dayanıklı motorları, LED uyarı ışıkları, otomatik iniş özelliği, düşük voltaj koruması ve daha birçok özelliğiyle bu drone, tam profesyonel drone’lara geçiş için çok iyi bir alternatif. Eğer bu işi ciddiye almayı düşünüyorsanız ve öncesinde nispeten uygun fiyatlı bir drone ile antrenman yapmaya niyetiniz varsa SYMA X8HG’yi tercih edebilirsiniz. Yurt dışında SYMA X8HG 950 TL civarında fiyatlarla satın alınabiliyor. Bu cihazı daha detaylı olarak incelemek ya da satın almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.

10. X22 Dual GPS WiFi FPV profesyonel drone

Geldik listemizin son sırasına yani “profesyonel” olarak nitelendirebileceğimiz seviyeye. X22 kod adlı bu drone modeli, hem üst düzey performans sağlayan çekirdeksiz motorları hem de gövdesinde dahili olarak bulunan gimbal mekanizmasıyla dikkat çekiyor. X22 drone ile tam anlamıyla profesyonel çekimler yapabilir, isterseniz cihazın beraberinde gelen 8 MP’lik aksiyon kamerasını değiştirerek daha profesyonel aksiyon kameralarını kullanabilirsiniz.

GPS odaklı takip sistemine, yüksek irtifada kendini başarıyla sabitleme özelliğine, 320-430 metreye kadar mesafede geniş açılı çekim yapma imkanına ve 11.1V 2200mAh piliyle 15-16 dakika kesintisiz uçuş süresine sahip olan X22 drone tam anlamıyla bir fiyat/performans canavarı. Eğer drone işine profesyonel anlamda gönül vermeyi düşünüyorsanız, servet değerindeki DJI Phantom’ları satın almadan önce bu ürünü tercih edebilirsiniz. X22 drone yurt dışında 1195 TL civarında fiyatlarla satılıyor. Bu drone’u daha detaylı olarak incelemeyi veya satın almayı istiyorsanız bu bağlantıya tıklayın.