Başlangıçlar ve bitişler aslında rutinin dışına çıktığımızı hissettiren özel anlardır. Her zaman mükemmel ya da üzücü olmazlar, çoğu zaman heyecanlandırır ya da şaşırtırlar. Başlangıçlara ve bitişlere giden süreç ise en az gerçekleştiği anlar kadar heyecan vericidir. İşte yine bir sona yaklaşan sürece girmiş bulunmaktayız. 2018 sona eriyor, bir şeyler bitiyor ve bir şeyler başlayacak. Bu ayın ilk haftası ise gökyüzünde yine hareketli geçecek. Burç yorumları birçok farklı yönden etkileniyor.

Merkür geri hareketine Akrep burcunda devam edecek, Venüs Terazi burcundan ayrılıp Akrep burcuna geçecek ve 7 Aralık’ta hem Merkür retrosu sona erecek hem de Yay burcunda Yeniay gerçekleşecek. Peki tüm bu gelişmeler bizleri nasıl etkileyecek? İşte 3 – 9 Aralık haftalık burç yorumları…

1. Koç


Koç burçları için aralığın ilk haftası, özellikle romantik ilişkiler ve finans anlamında önemli ve ani kararlar vermemeleri gereken bir hafta olacak. Merkür’ün geri hareketini aralığın ilk haftasında tamamlayacak olması ve ileri hareketine başlayacak olması Koç burçlarını oldukça olumlu etkileyecek. Bu olumlu etki ise Merkür retrosunun bittiği 6 Aralık’ta başlayacak. Özellikle retronun etkisiyle fazla açık sözlü olmakla ilgili ciddi problemler yaşamış olmaları muhtemel. Tüm bunlar sona eriyor diyebiliriz. Yine 6 Aralık’a kadar kıskanç yanlarının ortaya çıkması mümkün. Kendilerine hakim olup duydukları güvensizlikle önemsedikleri kişileri stalklamaktan vazgeçmeliler.

7 Aralık Cuma günü ise birçok Koç burcu için huzursuz hissettikleri ve içlerine dönmek, kapanmak istedikleri bir gün olabilir. Yine 7 Aralık’ta gerçekleşecek Yeniay, Koç burçlarının tabiatında olan göçebe ve maceracı ruhlarını uyandırabilir. Hemen bir yerlere gitmeseler de hayatlarını bu yönde değiştirecek ciddi adımlar atıp, planlar yapabilirler. Ayrıca Yeniay’ın getirdiği motivasyon ve enerjiyi de iliklerine kadar hissedecekler. Eğer uzun zamandır düşündükleri iş planları için adımlar atarlarsa önümüzdeki 6 ay boyunca yaşayacakları gelişmelere kendileri bile inanamayacak. Önemli olan ilk adımı atabilmek!

2. Boğa


Merkür gerilemesinin sona ermesine hala 4 gün var ve Boğa burçları herhangi bir şeyin altına imzalarını atmadan önce bunu ciddi bir şekilde göz önünde bulundurmalılar. Eğer bir sonuca varmaları gereken bir iç savaş veriyorlarsa ya da bu savaşı sevdikleri biriyle veriyorlarsa çalınmadık kapı bırakmayıp, haklı çıkmak için her yola başvuracaklardır. Eğer hukuksal bir konu varsa perşembeye kadar herhangi bir hamlede bulunmamalı, eğer mecburlarsa mutlaka bir avukata danışmaları gerekiyor. Yine bu hafta içinde eski bir sevgiliden haber almaları mümkün. Başlarda akıllarını çelen bu ilişkide eğer çok daha büyük problemler olduğunun farkındalarsa kendilerini geri çekmeleri daha iyi olacaktır.

Hafta bittiğinde ise akıllarındaki tek şey pijamalarını giyip dizi izlemek olmamalı. Çünkü Cuma’dan itibaren sosyal anlamda oldukça yoğun birkaç gün onları bekliyor. İnsanları bir araya toplayıp mümkünse yeni insanlarla tanışmalılar. Yay burcundaki Yeniay’ın enerjisiyle ilk kez tanıştıkları birinden çok yüksek bir enerji almaları mümkün. Belki hemen harekete geçmeyecekler ama aradaki enerjiyi de görmezden gelemeyecekler…

3. İkizler


İkizler burcunu heyecanlandıracak ve enerjilerini yükseltecek partiler gündemde olsa da hafta boyunca yapacakları temizlik, düzenlemeler ve kuracakları sistemler haftalarını çok daha iyi bir hale getirecektir. Hafta boyunca yapılacaklar listesinde uzun süredir bekleyen maddeleri temizlemek onlara çok daha hissettirecek. Gündemlerindeki bir diğer konu ise sağlık ve sağlıklı beslenme olabilir.

Cuma günü ise kendilerini etraflarında başlayacak güç savaşlarına hazırlamaları gerekecek. Bu güç savaşlarından onlar da etkilenecek. İkizler burçları bu günlerde iş arkadaşlarının küçük olayları büyütmesine ve olay çıkarmalarına verecekleri tepkileri çok iyi ölçmeliler. Onları ince zekaları sayesinde kolayca yenebileceklerini, bu işi onlar gibi saldırmadan çözebileceklerini biliyorlar. Yine cuma günü arkadaşlarıyla ya da romantik ilişkilerinde “biz” tanımını irdeleyip bazı sınırlar çizmek isteyebilirler.

4. Yengeç


Yengeç burçları her zaman mahremlerine, kişisel yaşamlarına çok dikkat ederler ve adeta sır gibi saklarlar. Ancak bu aralar “aşırı dozda paylaşma” alarmı verdiklerini söylemeliyiz. Merkür geri hareketine Akrep burcunda devam ederken, özellikle pazartesiden perşembeye, kartlarını kapalı oynamalarını ve her konuda açık konuşmamalarını iyi olacaktır. Özellikle sosyal medya hesaplarında her akıllarına geleni paylaşmak yerine bir süre taslaklarda tutmalarında fayda var. Perşembe gününden sonra ise dünyaya ve çevrelerindekilere vermek istedikleri mesaj hakkında çok daha net fikirlere sahip olacaklar.

Bu hafta ısrarlı bir aşıkları Yengeç burçlarını notlara, çiçeklere ya da hediyelere boğabilir. Ancak Yengeç burçları bunun sadece bir test olduğunu düşünüp daha iyi seçimler yapıp yapamadıklarını görebilirler. Uzun zamandır görmezden geldikleri şeyler ise Cuma günü artık görmezden gelinemeyecek kadar göz önünde olacaklar. Aynı zamanda bu konuyla ilgili bir an önce harekete geçmelerinin de farkına varacaklar.

Cuma günü sosyal takvimleri çok yoğun ve çılgın olsa da onlar yalnızca eve gidip, bir şeyler içmeyi ve rahatlamayı tercih edebilirler. Yeniay’ın etkisiyle sağlık konularına özen gösterebilir, hafta sonunu kişisel bakımlarına ayırabilirler.

5. Aslan


Aslan burçları haftanın ilk günlerinde kabuklarına çekilmekten ve biraz rahatlamaktan çekinmemeliler. İçlerinde, çok derinlerde yapmaları gereken bir temizlik olduğunun onlar da farkında. Ayrıca sosyal bir kelebek ve oldukça özel kişiliklere sahip insanlar olduklarını unutmayıp, ihtiyaçları olan özel alanı kendilerine yaratmalılar. Beraber yaşadıkları ya da hayatlarına büyük yer kaplayan kişiler varsa zaman zaman geri çekilmeleri ve kendilerine özel bir köşe yaratmaları gerekecektir. Perşembe gününden itibaren ise aile bağlarını önemseyebilir, uzun zamandır görüşmedikleri bir akrabalarıyla görüşerek araya hiç mesafe girmemiş kadar huzurlu hissedebilirler.

7 Aralık Cuma gününden itibaren ise tehlikeli olabilen cazibeleri başlarına çoraplar örebilir. Bu süreçte bazı tehlikeli sırlar ortaya çıkabilir ve ilişkisi olan Aslan burçları çizgiyi aştıklarının farkında vardıklarında desteğe ihtiyaç duyabilirler. İyileşme için ise yüzleşme şarttır!

Hafta sonunda artık becerilerini saklamanın bir anlamı olmadığını fark edebilirler. Her zaman işini en iyi şekilde yapan Aslan burçları, etraflarında boş laf yapan insanlara kimin daha iyi olduğunu artık göstermeliler. Zamanında lider olmayı reddeden Aslan burçları ise farkında olmadan birçok insiyatif aldıklarını fark edebilirler. Bu onların doğalarında var!

6. Başak


Başak burçları haftanın başında birilerini daha yakından tanımak için oldukça hevesli olabilirler ancak birçok konuda dikkatli olup, dillerine hakim olmaları gerekebilir. Oldukça kuvvetli bir analitik algıları olabilir ancak bunun yargılama seviyesine gelmemesine dikkat etmeliler. Merkür retrosunun bitişini ise arkadaşlarıyla bir araya gelip değerlendirebilirler. Yalnız özellikle cuma günü şunu unutmamalılar; herkesi kibarca reddetmek ya da kendileri için parayı adeta savurmak kendilerini sevdikleri anlamına gelmez.

Cuma günü Yeniay’la birlikte uzun zamandır bekledikleri mola zamanının geldiğine karar verecekler. Evet, muhtemelen tatil planları yolda. Tam olarak pilleri yeniden şarj etme vakti. Ayrıca kişisel hayatlarında, arkadaş ve aileleriyle de ilgili gelişmeler söz konusu. Başak burçları aileleri ve arkadaşlarını ilgi ve alakalarından mahrum bıraktıkları bir döneme girebilirler. Yeni bir ev için harekete geçmeleri söz konusu ancak böyle bir karar için oldukça erken.

7. Terazi


Terazi burçları, bütçe kelimesinin yasaklı bir kelime olmadığının farkında varmalı ve daha çok kullanmalılar. Merkür’ün Akrep burcundaki geri hareketi Terazi burçlarını finans anlamında olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden her kuruşlarının hesaplarını yapmalı, her türlü lüks harcamadan ise şiddetle kaçınmalılar. Haftanın kurtarıcıları ise hiç şüphesiz basit zevkler olacak. Hem Terazi burçlarının stresini azaltacak, hem de bütçelerini koruyacak pek çok seçenek mevcut. Belki güzel bir film izlemek, belki taze malzemelerle lezzetli bir yemek hazırlamak…

Cuma günü sağlıklarına özen gösterecek Terazi burçları vücutlarında kusur olarak gördükleri yerleri düzeltmek için çok daha fazla çabalayacaklar. Aynı zamanda cuma günü iş yerlerinde küçük işlerle çok vakit kaybettiklerini ve bazı konularda kullanıldıklarını düşünebilirler. Kendilerine yöneltilen suçlamalar karşısında ise güçlü olup ayağa kalkmaları gerekecek. Böyle bir durum karşısında yapıcı olup, etrafındakileri dinlemeleri gerekecek.

8. Akrep


Akrep burçları, Merkür retrosunun Yay burcundan Akrep burcuna geçmesiyle bu durumun karıştırıcı etkilerini hissedebilirler. Etraflarındaki gördükleri, duydukları her şeyi iyi analiz etmeli ve duyarlılıklarını kontrol etmeleri gerekiyor. Kontrolü ise ellerinden asla bırakmamalılar. Özellikle perşembe gününe kadar ise her ne kadar tutkulu oldukları bir konu olsa da peşlerinden koşmamalı, zamanı yapıcı bir şekilde kullanmalılar.

Cuma günü ise kalplerinin akıllarını karıştırmasına izin vermemeleri gerekecek. Cuma günü Akrep burçlarının o meşhur dürtüleri harekete geçebilir ve sevdikleri kişiler üzerinde aşırı baskı yapmalarına neden olabilir. Ancak sağlam bir ilişki istiyorlarsa oturup her iki tarafında tutku hakkında açıkça konuşması gerekecek. Bu dönemde terfi ya da zam bekleyen Akrep burçlarının ise iş arkadaşlarıyla daha yakın temasta olması gerekecek.

9. Yay


Yay burçları haftanın başında eskiden çok incindikleri ya da hakarete uğradıkları bir konunun yeniden açıldığına şahit olabilirler. Bu olayla birlikte aslında hiç iyileşemediklerini görecekler. Ayrıca ayrılmamalarını ve duygularının suistimal edilmesini görmezden gelmelerini tek hataları olarak görecekler.

Cuma günü gerçekleşecek Mars ve Neptün buluşması ise bir şeyleri akışına bırakmalarına engel olacak. Özellikle bencilce ve bilinçsizce davranan insanlara sabırları kalmayacak. Eğer böyle bir ortamda boğulduklarını ve toparlayamadıklarını hissederlerse yapmaları gereken tek şey kendilerine bir kaçış odası yaratmak. Belki en sevdikleri hobilerine yönelebilir ya da sadece yalnız kalmak isteyebilirler. Mars’ın Yay burçlarını biraz daha saldırgan hale getireceğini ise söylemekte fayda var. Ayrıca Aralık ayının “Ne ekersen onu biçersin” kısmındaki ekme bölümü olduğunu söylemeliyiz. Yaptıkları her şeyin karşılığını önümüzdeki 6 ayda fazlasıyla alacaklardır.

10. Oğlak


Oğlak burçları aralığın ilk haftasında kendileri için özel bir yere sahip olan insanları bir araya getirmeyi ya da organizasyonlara tekrar katılmayı düşünebilirler. Ancak bu konuyu çok fazla düşünüp karmaşık bir hale getirmemeliler. Önemli olan tek şey kalplerinde hala önemli bir yere sahip olan o kişilerin tekrar bir araya gelmesi. Bu hafta teknolojik cihazlarına dikkat etmeleri gerektiğini ve her şeyi yedeklemenin yararlı olacağını da hatırlatalım. Ayrıca önemli mesajları da kalıcı olarak silmemeliler. Mesaj kutularında okunmamış önemli bir mesajı ya da mail’i fark edebilirler.

Cuma gününden itibaren dolaplarını temizlemeye, eskileri atmaya ve yeni bir alışveriş listesi yapmaya başlayabilirler. Ancak bu temizlik tamamen fiziksel kalacak, duygusal arınmaya ise izin vermeyeceklerdir. Bu temizlik içinde sosyal ağları da gözden geçirmelerinde fayda var.

11. Kova


Bu hafta Kova burçları olumsuz olayların kendi kontrolleri dışında gerçekleştiğini görebilirler. Özellikle iş yerinde bir çalışma arkadaşlarının hatası nedeniyle büyük kayıplar ya da sorunlar yaşayabilirler. Ancak hatalı olan kişi artık işine odaklanacağına dair Kova burçlarına söz verebilirler. Kova burçları ise kuracakları iletişim sırasında oldukça hassas olmalılar.

Eğer yalnızca kafa dağıtmak için vitrin bakmaya niyetlenen Kova burçları varsa bunu cuma günü yapmamalılar. Çünkü muhtemelen dürtülerine meydan okuyamayıp hiç hesapta olmayan alışverişler yapacaklar. Borçlarını daha da derinleştirmek yerine nakit paralarını ellerinde tutmaları oldukça iyi bir karar olacaktır. Yine cuma günü kendilerini “insanları bir araya toplayan kişi” gibi hissedebilirler. İçlerindeki sosyal kelebek harekete geçecek ve hafta sonu eski moda eğlence anlayışlarına dönüp oldukça keyifli vakit geçirecekler.

12. Balık


Balık burçları bu hafta sıklıkla “Bunu sesli mi söyledim?” diyebilirler. Bu konuda çok dikkatli olan Balık burçları mükemmel bir oto-sansür uygulasalar da açığa çıkması gereken şeyleri daha fazla saklamamalılar. En azından bir arkadaş, terapist ya da sadece günlükleri iyi birer sırdaş olarak rahatlamalarına yardımcı olabilir.

Cuma gününden itibaren ise ateş püskürme modunda olabilirler. Zorlu durumlar karşısında aşırı tepki vermeleri, şiddetli savunmalar yapmaları söz konusu. Ayrıca korkularıyla yüzleşmeleri gereken bir dönem olabilir. Bu dönem aynı zamanda onlara ilham da olacak. Ayrıca 2019 için kariyer planları yapmanın tam zamanı.