Kitap yazmak, hayata yaslanan edebiyatın kendini var edebilmesinin de ötesinde faklı içerikler özelinde gerçekleşebilir. Konu ve alan sınırsız olabileceği gibi, dil ve anlatımın da pek ala sınırsız olabilmesi mümkündür. Sınırsız olan dünyanın sınırsız olduğu düşünülen konuları, farklı algıların süzgecinden geçerek pek çok şeye dönüşebilir. Çünkü temel yaşam hakkının etrafında gelişen detaylar, belirli bir seviyenin ötesinde yaşamak durumunda kalırlar. Ve bazı dönemlerde öyle durumlar karşımıza çıkar ki, artık geri dönüşü pek mümkün değildir.

Yıllar önce Amerika’da yayımlanan bir kitabın o dönemde ve sonrasında ne gibi sonuçlar doğurduğu ise bir hayli ilginç bir serüven barındırıyor…

Yazar William Powell’ın 1969 yılında henüz 19 yaşındayken bir kitabı yayımlar.

2

Powell’ın tek amacı Amerika’nın Vietnam politikasından duyduğu rahatsızlığı ifade etmektir. Böylece insanları harekete geçirebileceğini düşünmektedir.

american_anarchist

“Anarşistin Yemek Kitabı” adını verdiği kitabında pek çok tarif bulunmaktadır ancak bu tarifler düşünüldüğü gibi yemek tarifleri değil, bomba yapım tarifleridir.

36

Powell’ın ileride ne gibi sonuçlar doğuracağını düşünemediği bu kitabın, masum insanların öldürüldüğü pek çok saldırıya ilham verdiği son olarak 2013 Boston maratonu saldırısında ortaya çıkar.

7

Aynı şekilde 1999 yılında bir lise öğrencisinin yanında getirdiği patlayıcı ve silahlarla kendi okulunda rastgele ateş açtığı Columbine katliamı da aynı kitabın verdiği ilhamla planlanmıştır.

666

Yıllar sonra yazarla röportaj yapmak isteyen film yapımcısı Charlie Siskel, Powell’ı Fransa’da ziyaret eder. Ancak Powell aradan geçen onca zamana rağmen kitabının şiddet eylemlerine yola açmadığını düşünmektedir.

9896

Bu düşüncesi 2002 yılında izlediği “Benim Cici Silahım” adlı belgesele kadar da aynı şekilde devam eder.

2

Röportaj çekimleri sırasında Siskel ile pek çok kez çatışır ve en nihayetinde şunları söyler; “İçimi pişmanlık kaplıyor. Kitabın yaratabileceği çatışmanın boyutlarını çok hafife almışım. Kitabımın kullanıldığı alanlar konusunda kendimi sorumlu hissediyorum.”

569

Kendince bir tür günah çıkaran Powell, belgeselin yayımlanmasını göremeden 11 Temmuz 2016 tarihinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder.

2225

Geride ise pek çok katliam ve masum insanların ölümüyle sonuçlanan saldırılar kalır. 19 yaşında bir gencin böylesine tehlike dolu bir kitabı nasıl kaleme aldığı ve nasıl yayımlanttığı ise büyük bir merak konusu.

36