Uyurken birileri tarafından izlenmek son derece rahatsız edici bir durum. Ancak işler internet yayıncılığına ve Twitch ortamına gelince bu epey işe yarayan bir mevzu olabiliyor. Truman Show filminde Jim Carrey’nin uyurken tüm dünya tarafından izlenmesine benzer bir durum, Twitch yayıncısı “JesseDStreams” tarafında yaşandı. 36 yaşındaki yayıncı çok az üyeye sahipti. Ta ki bir Twitch yayınında uyuyakalana kadar. Gelin bu ilginç hikayenin detaylarına bir göz atalım.

Genellikle oyun yayınları yapan sıradan bir Twitch yayıncısı

Twitch çoğunlukla oyun yayınları yapılan bir sosyal ağ. İsteyen herkesin canlı yayın yapmasına imkan tanıyan bu ortamda milyonlarca izleyici ilginç içerikler arıyor ve başkalarının oynadığı oyunları izleyerek sohbet ediyor. JesseDStreams kullanıcı ismine sahip olan Jesse de bu dijital ortamda oyun yayınları yaptığını belirtiyor. Bahsettiğimiz olayın öncesinde binden az sayıdaki takipçi grubuna oyun yayınları yapan JesseDStreams, koltuğunda takılıp Twitch dostlarıyla muhabbet etmeyi de sevdiğini belirtiyor.

Her şey bir uyuyakalma kazasıyla başlıyor

JesseDStreams yayın esnasında uyuyakaldıktan sonra kullanıcıların sohbetlerinin şiddeti artıyor. Kimileri bu uyuyakalma durumunun sahte olup olmadığını tartışırken kimileri ise kanala abone olmaya ve bağışta bulunmaya başlıyor. Sohbet odasındaki birçok kişi Jesse’nin uyurken çıkardığı sesleri konuşuyor, kimileri ise kanala yağan bağışları gıptayla izliyor.

Jesse birden uyanıyor ve biri bu görüntüyü kaydedip viral hale getiriyor

İnternet aleminin viral içeriklerini bilinçli şekilde oluşturmak çok zordur. Sürekli video klipler üreten bazı yayıncılar hayatı boyunca içerik hazırlar ve viral olamaz, bazıları ise sadece uykudan uyanıp viral bir klibe imza atmış olur. Jesse, uyuyakaldığı yayında uyandığı andaki bakışıyla Twitch aleminin yeni sembollerinden biri haline geldi. Bu fotoğrafta görmekte olduğunuz bakışın gelmesiyle birlikte yayında herkes sevinç ve şaşkınlık yorumları atmaya başladı. Bu anı klip olarak kaydeden bir kullanıcı, bu bakışın videosunun 2 milyondan fazla kişi tarafından izlenmesine aracı oldu.

Üye sayısı kat kat artıyor, internet aleminde ünlü oluyor, kanala bağış yağıyor

An itibarıyla 3700 küsur abonesi olan JesseDStreams’in abone sayısı hızla artıyor. Uyuduğu ve uyandığı anları içeren kısa video kliplerin izlenme sayılarıysa kanalın abone sayısının yüzlerce kat üstüne çıkmış durumda. Yayın esnasında art arda gelen bağışlar da Twitch ortamını diğer kullanıcılar için daha çekici bir hale getiriyor. Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere bir kullanıcının 25 dolarlık bağışı Jesse’yi şaşkına çevirmiş. Bu sempatik yayıncının son derece doğal uyuma anı, hayatın bir Truman Show setine dönüp dönmediği konusunda biraz daha derin düşünmemize sebep oluyor.

Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak – Andy Warhol

Listemizin sonunda Andy Warhol’un meşhur sözünü tekrar etmek istiyoruz: “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak.” Bu söz kimilerinin hayatında YouTube, kimilerinin hayatında Instagram, kimilerinde ise Twitch yayınları aracılığıyla gerçek oluyor. Sosyal ağların bu denli yaygınlaştığını görmek sevindirici mi, yoksa tedirgin edici mi orasını size bırakıyoruz.

Kaynak: 1