Her sinemaseverin daha çok sevdiği türler vardır. Örneğin fantastik bir film sinematografik olarak çok başarılı olmasa da, IMDb/Metacritic puanları düşük olsa da türün hayranları tarafından oldukça sevilebilir. Bilim-kurgu filmler için de durum farksızdır. Ve bazı filmler vardır ki; türün hayranı olmayanların bile çok sevebileceği kalitede yapımlardır. Örneğin, Yüzüklerin Efendisi serisi, fantastik filmlerden çok hoşlanmayan kitlenin de büyük beğenisini kazanmayı başarmıştır. Aynı şekilde Matrix filminin çok sevmek için bilim-kurgu fanı olmaya çok gerek yoktur. Listemiz de bu ölçekteki bilim kurgu filmleri içermektedir. IMDb puanlarına göre en çok beğenilen bilim-kurgu film önerilerini listeledik. Keyifli seyirler.

20. The Abyss / Derinlik Sarhoşluğu (1989) IMDb 7.6

AbyssCGI
Soğuk savaş sırasında bir Amerikan denizaltısı, düşman saldırı sonucu batar. Bu olayı araştırmak için yüksek donanımlı bir denizaltı gönderilir. Araştırma sonucunda ulaştıkları veriler ise oldukça ürperticidir. Kazanın sebebinin dünya dışı varlıklar olabileceği fikrine varırlar. Ama bu gizemi tam anlamıyla çözebilmek için onları daha zorlu bir yolculuk beklemektedir.

19. Predator / Av (1987) IMDb 7.8

predator_dutch_billy
Orta Amerika’nın balta girmemiş ormanlarında gerillalar bir grup insanı rehine alırlar. Onları kurtarmak için liderliğini Binbaşı Alan “Dutch” Schaefer’ın yaptığı bir arama kurtarma timi görevlendirilir. Görev bölgesine vardıklarında daha önce gönderilen askerlerin daha önce hiç görülmemiş yöntemlerle katledildiklerini görürler. Ormanın içinden gelen tuhaf seslerle birlikte bu görevin standart bir arama kurtarma görevi olmayacağını anlarlar.

18. Dark City / Karanlık Şehir (1998) IMDb 7.8

960
Nasıl geldiğini bilmediği bir otel odasında gözünü açan John, hunharca işlenmiş seri cinayetlerin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Hem polis hem de tanımadığı başka kişiler tarafından aranan john geçmişiyle ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır…

17. Gattaca (1997) IMDb 7.8

Gattaca_1024
Genetik bilimi o kadar gelişmiştir ki; genetik uzmanları her görevde istihdam edebilmek için kusursuz insanlar yaratmaktadır. Bu süper insan ırkı yüzünden normal şartlarda dünyaya gelmiş olan insanlar iş bulmakta zorlanmakta ve ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir. O insanlardan birisi olan Vincent, astronot olabilecek donanımdayken Gattaca firmasında yalnızca temizlikçi olarak iş bulabilmiştir. Komadaki bir süper insanın kimliğini ve dna örneklerini kullanarak istediği pozisyonda işe girmeyi başarır. Ama şirkette işlenen bir cinayetle her şey değişecektir.

16. Ex Machina (2015) IMDb 7.8

Ex-Machina-Cast-Wallpapers
Caleb, dünyadaki en önemli yazılım firmalarından birisinde yazılımcı olarak çalışmaktadır. Bir gün şirketi adına çok prestijli bir yarışmayı kazanır ve şirket tarafından ödüllendirileceği söylenir. Ödül ise şirketi CEO’sunun, şehirden uzak, ormanlık bir alan içerisindeki muhteşem evinde bir hafta misafir olmaktır. Bilmediği şey ise; bu misafirlik aslında dünyanın ilk yapay zekalı sanal robotu olan Ava ile ilişki kurma deneyi anlamına da geldiğidir.

15. Mr. Nobody / Bay Hiçkimse (2009) IMDb 7.9

mr-nobody
2092’de dünyada yalnızca tek bir ölümlü kalmıştır. 117 yaşındaki Nemo isimli bu adam ölüm döşeğindedir. Hasta yatağında bir çocukluk anısını hatırlar. Peronda kalkmak üzere olan bir trene binen annesiyle mi gidecektir yoksa babasıyla mı kalacaktır. Her seçim sonsuz sayıda olasılığı beraberinde getirecektir.

14. Children of Men / Son Umut (2006) IMDb 7.9

large_children-of-men-baby1
Nedeni bilinmeyen sebeplerden ötürü dünyada yıllardır hiçbir bebek doğmamaktadır. 2027 yılında en son doğmuş çocuk artık 19 yaşına gelmiştir ve insanlığın üreyerek soyunu devam ettirmesi imkansız görülmektedir. Bu ortamda hamile olan bir kadın söylentisi birçok grubun ilgisini çeker ve eğer bu gerçekse o artık korunması geren en büyük hazinedir.

13. Ant Man / Karınca Adam (2015) IMDb 8.0

ant-man-comic-con-612x380-103475
Ünlü bir biyokimyacı, maddelerin boyutlarını olağanüstü bir şekilde değiştirebilmenin yolunu keşfeder. Hatta bu canlılar üzerinde bile işe yaramaktadır. İlk olarak kendi üzerinde dener ve başarılı şekilde kendisini mikrobik boyutlara kadar küçültüp, daha sonra tekrar eski formuna dönmeyi başarır. Bunu kullanarak bazı kötü güçlere karşı savaşması için bir genç seçer ve onu bu yolda eğitir.

12. Moon / Ay (2009) IMDb 7.9

maxresdefault
Astronot Sam Bell, Ay’da tek başına idare ettiği bir enerji merkezinde üretilen enerjiyi Dünya’ya göndermekle görevli bir Lunar Industries çalışanıdır. Zaten yalnız bir hayat süren Sam, uydu bağlantısının da kopmasıyla insanlarla bağlantısını tamamen kaybeder…

11. District 9 / Yasak Bölge (2009) IMDb 8.0

d9jpg-1ddd4c_1280w
Otuz yıl önce, uzaylı canlılar, insanlarla ilk bağlantılarını kurarlar. İnsanlar onlardan iyilik ya da kötülük gelebileceği ihtimaline karşı belirsiz bir beklenti sürecindedir. Fakat ne bir saldırı, ne de ileri teknoloji anlamında onlardan faydalanabilecekleri bir etkileşim olmaz. Bilakis, Dünya’ya sığınmak için gelmişlerdir. Bu uzaylılarla ne yapılacağı konusu için uluslararası bir konsorsiyum kurulur ve Güney Afrika’da District 9 adlı bir bölgeye yerleştirilirler. Tıpkı kamplara yerleştirilen savaş göçmenleri benzeri bir rahatsızlık meydana gelir. Bu sefer savaş sığınmacıları uzaylılardır.

10. Twelve Monkeys / 12 Maymun (1995) IMDb 8.1

12-monkeys1-670x242
1997 yılında ortaya çıkan bir virüs insanların kitlesel olarak yok olmasına giden bir süreç yaratır. Çok az sayıda kişi yer altı sığınaklarına çekilip hayatta kalmayı başarır. Hayatta kalan insanlar bu duruma çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi oluştururlar. Test aşamasında ise mahkumları kullanırlar.

9. Donnie Darko (2001) IMDb 8.1

1306955-5-650-92d9401b99-1481867737-600x402
Filmin öyküsü 80’lerin sonunda geçiyor. Donnie isimli 16 yaşındaki bir genç, bazı sanrılar gören ve bu yüzden tedavi sürecinde olan birisidir. Bir gece odasında görsüğü tavşan kostümlü gizemli bir kişinin peşinden bilinmeyen bir sırra doğru sürüklenmeye başlar. Bu ilginç kişi, Donnie Darko’ya 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söyler. Film esasen kader ve başkalarının iyiliği için fedakarlık yapma konuları çevresinde dolaşır.

8. The Thing / Şey (1982) IMDb 8.2

8d26df_dc8b2dd4e9474883b19c56d633fb96e0
Bir grup bilim adamı Antartika’da araştırma yapmaktadır. Grup içinden bazı kişiler anlayamadıkları nedenlerden dolayı hayatını kaybeder. Bir süre sonra ölümlerin nedeninin, öldürdüğü kişilerin şekline bürünebilen bir uzaylı olduğunu anlarlar. Artık bu bir araştırma değil hayatta kalma mücadelesidir.

7. Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982) IMDb 8.2

blade_runner_hero1
Uzaydaki bir madende işçi olarak çalıştırılan androidler, zincirlerini kırarlar ve Dünya’ya kaçarlar. Onları bulup yok etmek için Rick Deckard görevlendirilir. Onların peşindeyken, androidleri yapan şirket hakkında bazı bilgiler edinir. Olaylar göründüğünden çok daha karışıktır.

6. 2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Macerası (1968) IMDb 8.3

UNIVERSE-4
Film insanlığın ilk ataları olan primat gruplarının kavgasıyla başlar. Bu maymunlardan bir tanesi eline geçirdiği bir kemik parçasını silah olarak kullanmayı keşfeder. Kullanılan ilk alet bir silahtır. 4 milyon yıl sonra bir uzay gemisi, esrarengiz sinyaller saçan bir cisim keşfederler. Bu siyah, dikdörtgen şeklinde bir taştır. Bu taş silah kullanmayı keşfeden maymunların yanındakiyle aynı taştır.

5. Back to the Future / Geleceğe Dönüş serisi (1985 – 1990) IMDb 8.5

d4d4a2ae8e73ef0e34a375371aad753ed02b1a7c
Bir dönem ülkemizin TV kanallarında en çok yayınlanan filmlerden birisi olan Geleceğe Dönüş Serisi, tarihin en popüler bilim kurgu yapımlarından birisidir. Çılgın Profesör Dr. Emmett Brown ve Marty McFlay’in zaman içerisindeki yolculukları; çok heyecanlı, yer yer gerilimli ve çokça eğlencelidir.

4. Alien / Yaratık (1979) IMDb 8.5

maxresdefault (1)
Kargo gemisi Nostromo, uzaydaki görevini tamamlamış ve dünyaya dönme sürecindedir. 5 erkek ve 2 kadından oluşan mürettebatı ise özel kapsüllerde uyumaktadır. Uzay aracındaki alıcılar, çevre gezegenlerde yabancı bir yaşam türü tespit ederler. Bunun üzerine mürettebat uyandırılır ve pek de dost canlısı olmayan bu canlı türünü tanımaya başlarız.

3. Interstellar / Yıldızlararası (2014) IMDb 8.7

258ec2aa43c209f7e1b5081a5cac64a9-interstellar-1468642810
Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

2. The Matrix (1999) IMDb 8.7

matrix
Hikayeyi pek bilmeyeniniz yoktur aslında. Önemli bir yazılım firmasında çalışan Thomas Anderson, aynı zamanda hackerlik yaparak ek kazanç sağlamaktadır. Kendisine bir şekilde ulaşan Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğunu öğrendikten sonra Morpheus’un önderliğindeki direniş ekibine katılır.

1. Inception / Başlangıç (2010) IMDb: 8.8

s2bT29y0ngXxxu2IA8AOzzXTRhd
Bir hırsız düşünün ki çaldığı şey bilgi. Hem de direk kaynağından, insan zihninden çalıyor. Nasıl mı yapıyor? Zihnin en savunmasız olduğu zamanda, yani rüyadayken sanal bir gerçeklik yaratıyor ve kişileri bunun gerçek olduğuna ikna ettikten sonra en önemli sırlarını çalıyor. Bu konuda işlediği suçlar onun bütün sevdiklerinden uzaklaşmasına neden olmuştur. Kaybettiği şeyleri geri kazanmak için ona bir fırsat ve şart olarak da zorlu bir görev verilir…