Her yıl Haziran ayının sonunda dünya genelinde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü, ne yazık ki ülkemizde özgür biçimde gerçekleştirilemiyor. Cinsel özgürlük adına hala elle tutulur haklar elde edememekle birlikte LGBTİ bireyler aynı zamanda şiddete ve baskıya da maruz kalıyorlar.

Biz de Onur Haftası için farklı yıllardan, farklı konulara değinen en iyi LGBTİ filmlerini derledik… iyi seyirler!

1. Paris is Burning – 1990 (8,1)


Paris is Burning, 1980’li yıllarda Amerika’da yaşayan eşcinsel, transseksüel, Afroamerikan ve Latin kökenli kişilerin kendilerini istedikleri gibi ifade edebilmek için düzenledikleri ünlü baloları anlatıyor. Belgesel, o dönemde LGBTİ’lerin yaşadığı evler, AIDS, seks işçiliği gibi konuları merkezine alarak gerçekleri gözler önüne seriyor.

2. Call Me By Your Name – 2017 (8,0)


2017 yapımı Call Me By Your Name, adeta yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştu. Gelen tüm övgülerle birlikte Oscar adaylığı şaşırtmadı, Oscar’a 3 adaylıkla giden film En İyi Uyarlama Senaryo ödülüyle döndü. Romantik drama türündeki film 1983 yazında İtalya’nın kuzey kısmında şehirden uzakta ailesiyle yaşayan 17 yaşındaki Elio ve beklenmedik şekilde hayatına giren Oliver arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

3. Mavi En Sıcak Renktir – 2013 (7,8)


Fransız yapımı romantik-dram türündeki Le bleu est une couleur chaude adlı çizgi romanın bir uyarlaması aslında. Filmde ergenlik dönemindeki bir genç kız olan Adèle’in kendini keşfetmesi ve eşcinsel olduğunun farkına varmasıyla gelişen olaylar anlatılıyor.

4. Pride (Onur) – 2014 (7,8)


1984 yılında geçen hikaye 20 yaşındaki eşcinsel olan Joe’nin Bromley’den Londra’ya Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gelmesiyle başlar. Cinsel tercihleri nedeniyle dönemin başbakanı Margaret Thatcher tarafından hoş görülmeyen gençler aynı günlerde maden işçileri çalışma koşulları nedeniyle greve girdiğini öğrenir ve onlara yardım etmeye karar verir.

5. Brokeback Dağı – 2005 (7,7)


Çiftliklerde çalışan Ennis Del Mar ve kovboy olan Jack Twist’in yolları Brokeback Dağı’nda kesişir. Dağda birlikte vakit geçiren ikili arasıdan kısa süre sonra duygusal bir çekim oluşur ve tutkulu ilişkileri başlar. Ancak bu çok uzun sürmeyecektir… Film, Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williams ve Anne Hathaway gibi başarılı isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla 2 Oscar ödülü kazanmayı başarmıştı.

6. Philadelphia – 1993 (7,7)


AIDS olduğu için çalıştığı yerden kovulan eşcinsel Andrew Beckett avukatlık bürosuna kendisini AIDS olduğu için çıkardıklarını kabul ettiremez. Büroya dava açmak için avukat ararken Joe Miller’ı ikna etmeyi başarır. Ancak Joe Miller homofobiktir ve dava süresince fikirlerini etkileyecek birçok olay yaşayacaktır…

7. Erkekler Ağlamaz – 1999 (7,6)


Hilary Swank’ın canlandırıdığı Brandon Teena karakteri, Falls City şehrine taşınarak kendine bambaşka bir hayat kurar. Karizmatik ve eğlenceli tavrı tüm kasabanın dikkatini çekmesine yetmişti. Ama kimse kişiliğiyle ilgili gizlediklerinin farkında değildi… Film başrol oyuncusu Hilary Swank’a bir Oscar kazandırdı.

8. Milk – 2008 (7,6)


Film, 1977’deKaliforniya eyaletinde cinsel yönelimini açıklayarak belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel politikacı olan Harvey Bernard Milk’in yaşamını anlatıyor. Yalnızca eşcinseller için değil sendikalardan işçilere birçok farklı konuda halk için ölümüne savaşan önemli bir politikacıydı Milk. Film de bu kahramanca tavrını, yaşamını ve ölümünü anlatırken Oscar’dan 8 adaylık ve 2 ödülle dönmüştür.

9. Tek Başına Bir Adam – 2009 (7,6)


Yönetmeni dünyaca ünlü tasarımcı Tom Ford olan Christopher Isherwood’un aynı adlı romanından uyarlandı. Film orta yaşlı eşcinsel bir öğretmenin uzun yıllar birlikte olduğu genç sevgilisinin ölümünü ve ardından geçirdiği 1 günü anlatıyor.

10. Heavenly Creatures – 1994 (7,4)


Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin başrollerinde, Kate Winslet ve Melanie Lynskey yer alıyor. Filmde çevresine duvarlar örmüş olan Pauline (Melanie Lynskey) ve oldukça varlıklı bir aileden gelen Juliet( Kate Winslet)’in sıra dışı arkadaşlığı anlatılıyor. Öyle bir arkadaşlık ki bir süre sonra kendilerini dış dünyadan soyutlamak için 4. Dünya/ Borovnia adlı bir ütopya yaratıyorlar. İki genç kızın yarattığı bu fantezi dünyası ailenin dikkatini çeker ve onları ayırmaya karar verirler. Kızların intikam planlarını ise cinayet fikri süsler…

11. Moonlight -2016 (7,4)


Moonlight’ta hikayenin baş karakteri Chiron’un Miami’de yaşaması oldukça zor bir mahallede geçen hayatının 3 dönemini anlatıyor. Film 2017’de En İyi Film Oscar’ını almayı başardı.

12. Plüton’da Kahvaltı – 2005 (7,3)


Yönetmenliğini Neil Jordan’ın yaptığı ve başrolünü Cillian Murphy’nin omuzladığı film İrlanda’da doğan ve bebekken terk edilen Patrick’in genç yaşlardan itibaren kendini keşfetmesini ve hayata karşı güçlü duruşunu espirili bir dille anlatıyor.

13. Zenne – 2012 (7,2)


Zenne, eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın hayatını konu alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Ahmet Yıldız’ın arkadaşları Caner Alper ve Mehmet Binay üstleniyor. Filmde Doğulu muhafazakâr bir ailenin çocuğu olan Ahmet, cinsel kimliğini saklamadan zennelik yapan Can ve Alman fotoğrafçı Daniel’in dostluk hikayesi anlatılıyor.

14. Carol – 2015 (7,2)


Sosyetenin tanınmış ve zengin isimlerinden biri olan Carol, herkesin imreneceği bir hayat yaşar. Ancak her şey göründüğü kadar mükemmel değildir. Kocasından boşanmak isteyen Carol, kızının velayetini almak için de savaş verir. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışan Therese ile tanıştığında her şey değişir. Başrollerini ise Rooney Mara ve Cate Blanchett’in paylaştığı filmin 6 dalda Oscar adaylığı bulunmakta.

15.Hayali Aşklar – 2010 (7,2)


Yönetmenliğini ve senaristliğini Xavier Dolan’ın üstlendiği Kanada yapımı film iki yakın arkadaş olan Francis (Xavier Dolan) ve Marie (Monia Chokri)’nin şehre yeni taşınan ve gizemli bir çekiciliği olan Nicolas (Niels Schneider) ile tanışmalarıyla değişen arkadaşlık bağlarını ve bir aşk hikayesini anlatıyor.

16.The Danish Girl – 2015 (7,1)


David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanan film gerçek bir hikayeyi anlatıyor. 1920’li yıllarda Danimarka’da ünlü bir ressam olan Einar Wegener evli olmasına rağmen kendini erkek gibi hissetmemesi karısıyla arasında da sevgi dolu bir anlaşma yapmasına neden oluyor.

17.Benim Güzel İdaho’m – 1991 (7,1)


Başrolleri River Phoenix ve Keanu Reeves oynadığı film, uyuşturucu kullanıp vücutlarını satan 2 genç Mike (Phoenix) ve Scott (Reeves)’un hayatlarını anlatıyor.

18.Hamam – 1997 (7,0)


İspanyol-İtalyan-Türk ortak yapımı Hamam bir Ferzan Özpetek filmi. Başrolleri Alessandro Gassman, Francesca d’Aloja, Halil Ergün, Şerif Sezer ve Mehmet Günsur’un paylaştığı Hamam, İtalya’yı terk edip İstanbul’da yaşamaya başlayan teyzesinin öldüğünü ve kendisine miras olarak bir hamam bıraktığını öğrenen, meslek hayatında başarılı, evlilik hayatındaysa problemli genç mimar Francesco’nun İstanbul’a gelişi ve Mehmet adlı gençle ilişkisi anlatılıyor.