Tarih dizisi denilince ülkemizde akla Muhteşem Yüzyıl gelse de dünyada bu kategorideki diziler neredeyse birer baş yapıt. Baştan sona her bölümü oldukça sürükleyici bu diziler tarih meraklıları için çok iyi birer seçenek haline geliyor. Özellikle 2000’lerden sonra yapılan tarih konulu dizileri sizler için derledik. Siz de çok sevdiğiniz ve listemizde yer almayan listeleri bize yazabilirsiniz😊

23. Trust


1970’lerde geçen hikaye dönemin en zengin iş adamlarından John Paul Getty’nin torununun kaçırılması üzerine gelişen olayları anlatıyor. Çocuğu geri vermek için fidye isteyenlere cimriliğinden fidye vermek istemeyen iş adamı John Paul olayların akışını değiştiriyor, her geçen gün ise torununun hayati tehlikesi artıyor. Getty ailesinin cimri büyükbabasını Donald Sutherland canlandırıyor. 25 Mart 2018’de yayınlanmaya başlayan dizinin her sezonu ayrı bir 10 yılı anlatacak 50 yıllık malzemesiyle 5 yıl devam etmesi bekleniyor.

22. A Young Doctor’s Notebook & Other Stories (7,9)


Bir İngiliz kara komedisi olan tarih dizisi, 1917 yılına götürüyor izleyicisini. Tıp fakültesinden henüz mezun olan Dr. Vladmir Bomgard’ın hem gençliğini hem de 16 yıl sonraki halini görebiliceğiniz dizide doktorun başından geçen olaylar anlatılıyor. Doktorun gençliğini Daniel Radcliffe canlandırırken 16 yıl sonraki halini Jon Hamm canlandırıyor. Dizi 2012 yılında başladı ve 2013 yılında son buldu.

21. Alias Grace (7,9)


Feminist yazar Margaret Atwood’un 1996 yılında yayınlanan aynı adlı kitabın uyarlanan dizi yaşanmış bir hikayeyi konu alıyor. 2017’de yayınlanan 6 bölümlük mini dizide 1800’lerde ailesiyle Kanada’ya göçen Grace Marks’ın hizmetçi olarak çalıştığı evin sahibi Thomas Kinnear’ı öldürmekle suçlanması anlatılıyor. Psikiyatr Simon Jordan ise Grace’in akli dengesinin bozuk olmasının affedilmesini sağlayıp sağlayamayacağını anlamaya çalışıyor. Grace karakterini muhteşem oyunculuğuyla Sarah Gadon canlandırırken yönetmen koltuğunda Amerikan Sapığı filminden tanıdığımız Mary Harron oturuyor.

20. The Borgias (7,9)


2011-2013 yılları arasında yayınlanan The Borgias İrlanda-Kanada ortak yapımı bir dizi. Borgia ailesinin reisi Rodrigo Borgia’nın papalık tahtına çıkışını anlatan tarihi-dram türünde dizinin baş rollerinde Jeremy Irons, François Arnaud ve Holliday Grainger yer alıyor.

19. Wolf Hall (8,1)


Mini dizi Wolf Hall İngiliz Reform hareketinin kurucularından Thomas Cromwell ve dönemin İngiltere kralı VIII. Henry’yi merkezine alarak tarihi bir döneme ışık tutuyor. “Bring Up the Bodies” kitaplarından uyarlanan ve 2015 yılında yayınlanan mini dizi 6 bölümden oluşuyor. Başrollerinde ise Mark Rylance, Damian Lewis ve Claire Foy yer alıyor.

18. The Terror (8,1)


1847 yılında geçen dizi Kraliyet Donanması’nın, Northwest Passage’ı bulmak için çıktığı tehlikeli yolculuğu anlatıyor. Oldukça zorlu koşullarla mücadele eden donanmadakiler günden güne paronayaklaşıyor. Bu zorlu hayatta kalma mücelesinin anlatıldığı 2018’de yayınlanan dizi Dan Simmons’ın çok satılan kitabının bir uyarlaması. Başrollerinde Jared Harris ve Tobias Menzies yer alıyor.

17. Marco Polo (8,1)


Netflix’de yayınlanan ve 2014 yılında başlayan dizinin 2 sezonu bulunuyor. Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde ünlü Venedikli gezgin Marco Polo’nun maceraları anlatılıyor. Marco Polo’yu ise İtalyan aktör Lorenzo Richelmy canlandırıyor.

16. The Tudors (8,1)


Tarih dizisi kategorisinde sizi alıp 1500’lere götürecek diziyle İngiliz tarihinin en ünlü krallarından biri olan Henry’nin hayatına tanık olacaksınız. Metresiyle birlikte olmak için yeni bir din yaratıp karısından boşanan Henry’nin çalkantılı hayatının anlatıldığı dizi 10 bölümlük 4 sezondan oluşuyor. Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue ve Natalie Dormer ise dizinin oyuncularından bazıları.

15. Victoria (8,2)


Kraliçesi II. Elizabeth’in bir süre önce krallığın en uzun süre tahtta kalma unvanını ele geçirmesiyle birlikte Kraliçe Victoria bu ünvanı kaybetmiş oldu ama bu durum onun Kraliçe dönemin ne kadar önemli ve görkemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kraliçe Victoria’nın 18 yaşında tahta geçmesiyle başlayan dönemi anlatan dizi Netflix’te yayınlanıyor ve 3 sezonu bulunuyor.

14. The Last Kingdom (8,3)


Bernand Cornwell’in Savaş Lordu Yıllıkları kitap serisinden uyarlanan dizi İngiliz Kralı’nın oğlu olan Uhtred’in babasının savaşta ölmesiyle Kont Ragnar’ın kölesi olarak Paganların yaşadığı bölgeye götürülmesi ev büyüdükten sonra İngiltere’ye dönüşünü anlatıyor. Döndüğünde amcasının tahta geçtiğini görür ve öldürülme tehlikesiyle karşı karşıyadır. 9. yy’da geçen dizinin başrolünde ise Alexander Dreymon yer alıyor.

13. Poldark (8,4)


2015 yılında seyircisiyle buluşan Poldark, İngiliz yazar Winston Graham’ın 12 seri olan “Poldark” romanlarından uyarlandı. 3 yıl boyunca ordu için savaşan Ross Poldark, döndüğünde hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görür. Her şeye sil baştan başlamaya karar verse de birçok zorlukla karşılaşacaktır. 2015’te başlayan dizinin 4 sezonu bulunuyor.

12. Babylon Berlin (8,5)


Babylon Berlin, kapitalizmin büyük bunalımı ve siyasi baskıyla dolu bir dönem olan 1929’a götürüyor izleyicisini. Köln şehrinde komiser olan Gereon Rath, bir davayı çözmek için Berlin’e gönderilir. Başlarda basit gördüğü bir dava zamanla karmaşıklaşır ve hayatını büyük ölçüde etkiler. Bir yandan da uyuşturucu, siyaset, cinayet ve sanatın hüküm sürdüğü Berlin’i gözlemliyordur. Komiser Gereon Rath karakterini Volker Bruch canlandırırken dizinin bir başka dikkat çekici karakteri olan Charlotte Ritter’ı Liv Lisa Fries canlandırıyor.

11. The Knick (8,5)


Dizi antibiyotiğin henüz keşfedilmediği ve ölüm oranlarının çok yüksek olduğu 1900’lü yıllara götürüyor izleyicisini. O dönem New York’ta bulunan Knickerbocker Hastanesi’nde geçen olaylar “Ameliyat eskiden bir bilim değildi” sloganıyla sunuluyor. Tıbbın gelişmesine adım adım tanık olurken bir yandan da tüm olayları tüm gerçekçiliğiyle izleme fırsatı tanıyor dizi. Dr. John W. Thackery, hastanenin en önemli doktorlarından biri olarak dikkatleri üzerine topluyor. 2014’te başlayan dizinin 2 sezonu bulunuyor.

10. Generation War (Unsere Mütter, unsere Väter) (8,5)


1941’de Berlin’de geçen dizi 2. Dünya Savaşını konu alıyor. Alman yapımı mini dizi savaştan çok savaş sırasında geçirdikleri son gecenin ardından farklı yerlere dağılan 5 arkadaşı merkezine alıyor. Aynı mahallede büyüyen, aynı sokakları arşınlayan, aynı yüzleri tanıyan beş yakın arkadaş Noel gecesi zaferi kutlamak ve tekrar aynı yerde buluşmak için sözleşirler. Geriye ise çekildikleri bir fotoğraf kalır sadece.

9. Spartacus: Kan ve Kum (8,5)


Amerikan tarih dizisi Spartacus: Kan ve Kum, milattan önce 73-71 yıllarında yaşayan tarihsel bir karakter olan Trakyalı asker Spartacus’ün köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşümünü anlatıyor. Aynı isimle yazılan kitaptan uyarlanan dizinin başrolünde ise Andy Whitfield yer alıyor. Dizinin toplamda 3 sezonu bulunuyor.

8. John Adams (8,6)


1770 yılının soğuk karlı bir kışında Boston’da geçen dizi Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluş aşamasındaki ilk 50 yılını konu alıyor. İdealist avukat John Adams‘ın ABD başkanlığına yükselmesine kadar olan süreç ele alınıyor. 2008’de yayınlanan dizinin tek sezonu bulunuyor.

7. Boardwalk Empire (8,6)


1920’li yılların ABD’sinde büyük buhranı anlatan bu tarih dizisi o dönem içkinin yasaklanmasının ardından mafya Bay Thompson bunu bir fırsata çevirmek ister ancak karşısında fedaral polisleri, diğer gangsterları ve çeteleri bulacaktır. 2010’da başlayan dizinin 5 sezonu bulunuyor.

6. Vikings (8,6)


Kanada-İrlanda ortak yapımı tarih dizisi Vikings yayınlandığı bu günden bugüne milyonlarca hayran edindi. Yazarlığını Michael Hirst yaptığı dzinin yönetmen koltuğunda da başarılı yönetmen Johan Renck oturuyor. 8. yüzyılda geçen hikaye barbar olarak bilinen Vikingleri, kanlı savaşlarını ve taht kavgalarını anlatıyor. Baş karakter Ragnar Lothbrok’u Travis Fimmel canlandırırken karısı Lagertha Lothbrook’u Katheryn Winnick canlandırıyor.

5. The Crown (8,7)


2. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’de geçen dizi, bu zorlu dönemde tahta geçen Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını anlatıyor. Siyasi, kültürel ve aşk hayatı olmak üzere dönemin birçok dikkat çekici olayına değinen dizinin senaryosunu Peter Morgan yazdı. Kraliçe II.Elizabeth’i ise Claire Foy canlandırıyor. Kısa sürede çok fazla hayran edinen The Crown Netflix’te yayınlanıyor ve 2 sezonu bulunuyor.

4. Deadwood (8,7)


2004 ve 2006 yılları arasında yayınlanan 3 sezonluk Deadwood 1870’li yıllarda Güney Dakota bölgesindeki Deadwood adlı madenci kasabasının yavaşça büyümesi ve sahip olduğu madenler nedeniyle sınırının dışında kaldığı ABD’nin dikkatini çekmesini anlatıyor. Sekiz Emmy Ödülü ile bir Altın Küre ödülüne layık görülen Deadwood’un senaristi ise David Milch. Başrollerinde Timothy Olyphant ve Ian McShane gibi önemli isimler yer alıyor.

3. Downton Abbey (8,7)


Ünlü gemi Titanic’in buzdağına çarparak batması sonucu Crawley ailesi iki ferdi hayatını kaybeder. 15 Nisan 1912 itibariyle ailede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Crawley’in malikanesinde dengeler değişir. 2010-2015 yılları arasında yayınlanan dizinin toplamda 6 sezonu bulunuyor.

2. Rome ((8,8)


2005 yılında 12 bölümlük ilk sezonuyla başlayan dizi, 2007’de 2.sezonunun yayınlanmasıyla son buldu. 2 sezonluk Rome Altın Küre ve Emmy Ödülleri dahil birçok ödüle aday gösterildi. İlk sezonda MÖ 49’larda Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Galya’da ve Mısır’daki mücadelesinin ve aynı zamanda ülke içinde, özellikle senatoda yaşanan çekişmeler anlatılıyor. İkinci sezonda ise Sezar’ın varisi genç Oktavius (Octavian) ve Marcus Antonius (Mark Antony) arasındaki güç mücadelesi yansıtılıyor.

1. Peaky Blinders (8,8)


Tarih dizisi denilince aklan ilk gelenlerden biri Peaky Blinders. Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde geçen Birmingham, İngiltere’de yaşayan “Peaky Blinders” adlı çeteyi anlatıyor. Suç-drama türünün en sevilenlerinden olan dizi, Cillian Murphy tarafından canlandırılan Tommy Shelby rolündeki çete liderinin etrafında dönüyor. 2013’de başladı ve 4 sezonu bulunuyor. 5. sezonun ise 2019’da yayınlanması bekleniyor.