Hemen hepimizin ekstrem çocukluk hayalleri vardır. Zordur ulaşması, hatırladığımızda bizi güldürür. Akülü araba falan değil, sıra dışı hayallerden bahsediyoruz. Evet! Tam da böyle bir hayalin peşinden gidip, bunu gerçekleştiren Cai Guo-Qiang’in büyüleyici hikayesi bu. Gökyüzüne çıkan 500 metrelik bir merdiven! Peki ama nasıl? Buyrun birlikte bakalım.

Cai Guo-Qiang 1957 dogumlu Çinli sanatçı ve küratördür.

1

Sanatçı 1986 yılında Japonya’ya yerleşmiş ve bu dönemde barut tozu kullanarak birçok çizim gerçekleştirmiş.

2

Baruta olan ilgisi patlayıcılarla tehlikeli deneyler yapmaya kadar gitmiş.

3

Sıra dışı piroteknik gösterileri yapan Cai Guo-Qiang, şimdiye kadar var olacak en büyük projesini hayata geçirmek için kolları sıvar.

4

Yeteneğini havai fişekler üzerinde kullanarak, Sky Ladder yani çocukluk hayali olan gökyüzü merdiveni projesini gerçekleştirecektir.

5

Ve fitiller ateşlenir. 500 metre uzunluğunda ve 5.5 metre genişliğindeki merdiven göğe doğru yanarak uzanır. Dev şov 150 saniye kadar sürer.

Cai Guo-Qiang bu gösteri için 6200 metreküp helyum gazıyla doldurulmuş, 5 ton çekim kuvvetine sahip devasa bir balon kullanır. Bir film haline getirilen Sky Ladder muhakkak izlenesi bir başyapıt niteliğinde.

Çocukluk hayalini sanatıyla gerçekleştiren Qiang, çalışmayla ilgili: “Sky Ladder’ın arkasında benim çocukluk hayalim yatıyor. Hayatın bütün beklenmedik dönemeçlerine rağmen bunu gerçekleştirmekte kararlıydım. Önceki girişimlerim ya daha soyut ya da daha törenseldi. Bugün bu gökyüzü merdiveni yüreğime çok derinden dokunuyor. Çünkü doğup büyüdüğüm yere, akrabalarıma, aileme, arkadaşlarıma olan düşkünlüğümü üzerinde taşıyor. Önceki diğer girişimlerim gün batımında gerçekleşmişti. Bu kez sabah güneşine doğru yükseldi bu merdiven. Beraberinde umudu taşıyarak…” demiştir.