Margarita içki kültüründe ayrı bir yere sahip. İyi hazırlanmış bir margarita, ister havuz kenarında olsun, ister bir Meksika yemeği eşliğinde olsun keyfe keyif katar. Peki, margarita nereden çıkmış ve dünyaya yayılmıştır? Bu ünlü kokteyli içmeyi sevenler, hikayesini ve nasıl hazırlandığını merak edenler için margarita hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda paylaşıyoruz.

1. Ortaya çıkışı hakkında çeşitli rivayetler var

margaritaBu kokteylin icadıyla ilgili farklı bilgiler var. En yaygın hikâye şöyle; 1938 yılında Meksika’da Tijuana ve Rosarito adlı şehirler arasında bulunan bir restoranın sahibi olan Carlos “Danny” Herrara’nın, Marjorie King adlı bir müşteri için bu kokteyli hazırlar. Bu müşterinin, tekila dışındaki tüm alkollü içkilere alerjisi vardır, bu yüzden margarita dışında hiçbir alkollü içkiyi içemez. Bu özel kokteyl, zamanla tüm ülkede yaygınlaşır. Bir başka hikâye ise şöyle anlatılıyor; Meksika’nın Ensenada bölgesindeki Hussong adlı cantina (Meksika’ya özgü bar) barında çalışan bir barmen olan Don Carlos Orozco, 1941 yılında şehri ziyaret eden Alman büyükelçisinin kızı Margarita Henkel’i çok sevdiği için kendi bulduğu kokteyle onun adını verir. Orozco’nun margarita adlı kokteyli, zaman içinde ünlenir ve yaygınlaşır.

2. İlk bilinen tarif 1953’te yayınlandı

Margarita kokteylinin ilk bilinen tarifi, 1953’te Esquire dergisinin “ayın içeceği” adını verdiği bölümde yayınlandı. Margarita, 1977 yılında Jimmy Buffett’ın “Margaritaville” şarkısı ile daha popüler hale geldi. O zamandan beri, ABD genelinde bar ve restoranlarda servis edilmeye başlandı. Klasik dört kişilik tarifte, lime ya da lime kabuğuyla (lime yoksa limon ya da limon kabuğu da olur) bir bardak kenarını ovun. Ardından deniz tuzu serpilmiş bir tabağa bardağın limonlu kısmını bastırın ve bardak kenarında bir tuz tabakası oluşmasını sağlayın. Bir kokteyl karıştırıcıya (shaker) ya da buz ile dolu başka bir uzun cam kaba, bir su bardağı tekila, ¾ su bardağı lime veya limon suyu, ¾ su bardağı portakal likörü ve tatlandırmak için ¼ su bardağı şeker şurubu ekleyin. İyice çalkalayın. Servis ederken, kenarı tuzla kaplanmış bardağınıza parçalanmış buz doldurun. Kokteyl karıştırıcıdaki içkinizi bardağınıza dökün. Dilerseniz süslemek için bardağınızın kenarında bir dilim lime kullanabilirsiniz. İşte buz gibi margarita hazır.

3. Ağızda biraz bekletilerek içilmeli

margaritaMargarita içerken tadına tam olarak varabilmeniz, tuz ve şekerin zıt tadına tam olarak damağınızda hissedebilmeniz için bir yudum aldıktan sonra ağzınızda bir süre bekletmeniz öneriliyor. Hatta iyice tadına varmak için ağzınızda biraz gezdirmeniz tavsiye ediliyor.

4. Sebze ve baharatlarla tadını zenginleştirebilirsiniz

margaritaMargaritanın tadını zenginleştirmek için salatalık, aji amarillo (Güney Amarika’ya özgü sarı acı biber), agaye (sabır otu bitkisinden yapılan tatlandırıcı) kullanabilirsiniz. Ayrıca, jalapeño ve shishito birerli çeşitleri de mevcut.

5. Sıcak günlerde farklı içilebilir

margaritaSıcak yaz günlerde margaritayı ev yapımı limonata ile karıştırarak, mükemmel bir yaz içkisi yapabilirsiniz. Tekila yüksek alkollü bir içki olduğundan abartmamanızda ve keyif almak için bir iki bardak tüketmenizde yarar var. Fazlası keyfinizi kaçırabilir.

6. Çilekli, naneli versiyonları var

margaritaMargarita zaman içinde farklı tatlarla buluşarak zenginleştirilen bir kokteyl. Çilekli, naneli, zencefilli ve bunun gibi çeşitleri dünyanın birçok yerinde servis ediliyor. Klasik olan her zaman iyidir ama farklı tatlar aradığınızda diğer çeşitlerini içebilirsiniz.