Çoğu zaman çok beğendiğimiz renkte bir kazağın üzerimizde hayal ettiğimiz gibi durmadığını fark ederiz. Ya da bazı takıların cildimizi çok daha soluk gösterdiğini, o çok beğendiğimiz saç rengi her beyaz tenliye ya da esmere yakışırken bize yakışmadığını. Tüm bunlar cilt alt tonu ile ilgili. Yani her esmere aynı renkler yakışmaz. Aynı şekilde her buğday tenliye ya da beyaz tenliye de aynı renkler yakışmaz. Herkesin bir cilt alt tonu ve bu tonla uyumlu renkler vardır. Üzerimize en çok yakışan renkler de bunlardır…

Ten renginize yakışacağını düşündüğünüz bir şeyi üzerinizde hiç beğenmediğiniz oldu mu? Ya da bazı takıların vücudunuzu daha soluk gösterdiği. Peki saç renkleri ve tonlarının fark edilebilir etkileri?

Tüm bunlar cilt alt tonumuzla alakalı. Yani sadece esmer, sarışın ya da kumral ayrımı en çok yakışan renkleri belirlemek için yeterli değil

Temelde 3 cilt alt tonu var. Bunlar soğuk, sıcak ve nötr. Cilt alt tonunun ten rengiyle ya da cildin makyajsız haliyle alakası yoktur

Sıcak alt tonlu kişilerin ciltlerinin altındaki pigmentler daha sarımsıdır. Sıcak alt tonlu olanlar aynı zamanda soluk bir cilde de sahip olabilirler

Nötr alt tona sahip olanlar ise temelde aslında kendi ten renkleriyle aynı alt tona sahiptir

Soğuk cilt alt tonuna sahip olan kişilerin ise cilt altındaki pigmentler daha pembedir. Soğuk alt tonuna sahip kişiler beyaz tenli olmak zorunda değildir. Esmerler de soğuk alt tonlu olabilir

Sıcak, soğuk ya da nötr alt tonlu olup olmadığınızı anlamanın ise pek çok farklı yolu var. Ancak bu yöntemlerden önce cildinizin makyajsız ve temiz olmasına, ve gün ışığında olmaya dikkat edin

1. Bilekteki damarları kontrol ederek


Eğer bileklerinizdeki damarlarınızı görebiliyorsanız bu alt tonunuzu belirlemenin ilk adımı olabilir. Damarlarınızın yeşilimsi olması sıcak alt tonlu, mavi ve ya mavimsi görünmesi soğuk alt tonlu, cildinizin rengiyle eşleşiyorsa ya da görünmesi ise nötr alt tonlu olduğunuz anlamına gelir. Damarlarınızın mavi mi yeşil mi olduğuna emin olmak için yanına yeşil ve mavi cisimler tutarak bakın.

2. Takılara bakarak


Bazı insanlar gümüş renkteki takıları severken bazıları altın renktekileri daha sık kullanmayı tercih eder. Cildimizin alt tonu ise hangisinin yakışacağını belirler. Eğer altın renkteki takıların cildinize daha çok yakıştığını ve cildinizi daha canlı gösterdiğini düşünüyorsanız sıcak alt tonlu; gümüş, platin rengi ve rose gold tonlarındaki takıların yakıştığını düşünüyorsanız soğuk alt tonlusunuzdur. Eğer her ikisi de yakışıyorsa nötr alt tonlu olmanız mümkün.

3. Nötr renk kıyafetler giymek


Kar beyazı bir şey giydiğinizde cildiniz iyi ve canlı görünüyorsa soğuk alt tonlu; kirli beyaz/kırık beyaz bir şey giydiğinizde iyi görünüyorsa sıcak alt tonlusunuzdur. Eğer nötr bir alt tona sahipseniz her ikisi de yakışacaktır.

4. Güneşin cildinize olan etkilerine bakmak


Eğer güneşe çıktığınızda kolayca kızarıyorsanız soğuk cilt alt tonuna, eğer kızarmayıp bronzlaşıyorsanız sıcak cilt alt tonuna sahipsinizdir.

5. Beyaz kağıt testi


Bunu yaparken mutlaka yapay bir ışıktan değil gün ışığından faydalanın. Aynanın karşısına geçerek yüzünüzün yanına beyaz bir kağıt tutun. Eğer kağıdın yanında cildiniz sarımtırak duruyorsa sıcak alt tonlu; pembe, mavimsi-kırmızımsı görünüyorsa soğuk alt tonlusunuzdur. Gri görünüyorsa nötr bir alt tona sahip olabilirsiniz.

Cilt alt tonunuza göre makyajda uygulanacak renkler


Eğer soğuk bir cilt alt tonuna sahipseniz size mor ya da mavi gölgeli rujlar çok yakışacaktır. Örneğin mavimsi kırmızılar, morumsuz pembeler ve morumsu kavherengiler size çok yakışacaktır. Bildiğiniz üzere kırmızı rujun onlarca farklı tonu vardır. Cilt alt tonunuza göre ruj seçerken onların da alt tonlarına bakmanız gerekir. Bu yüzden her kırmızı ruj herkese yakışmaz. Ayrıca en çok pembenin tonundaki allıklar yakışacaktır.

Sıcak alt tonluysanız kırmızılar ve turuncumsu renkler size çok yakışacaktır. Mercanlar, şeftali tonları da diğer seçenekler. Allıkta ise turuncu alt tabanlı renkler oldukça isabetli olacaktır.

Cilt alt tonunuza göre saç rengi seçimi


Soğuk alt tona sahipseniz platin veya şampanya renklerini tercih edebilirsiniz. Kahverengi tonlarda ise küllü olanlar daha çok soğuk alt tonlulara yakışır. Kızıllarda çilek renkleri gibi açık kırmızılar yakışabilir. Ayrıca koyu kırmızılar ve koyu kumral da güzel olacaktır.
Sıcak alt tonluysanız ise karamel veya bal renkleri teninize uyum sağlayacaktır. Kahverengi tonlarda ise çikolata, mocha tonları uyumlu olacaktır. Koyu kumral da sıcak alt tonlulara yakışacaktır.

Cilt tonunuza göre kıyafet seçimi


Sıcak alt tona sahipseniz bej, krem, turuncumsu renkler, mercan, hardal, kirli beyaz, sarı, turuncu, kahverengi, sıcak kırmızı renklerindeki kıyafetler teninize yakışacaktır. Altın rengi takılar ise ciltlerini daha canlı gösterecektir.

Soğuk alt tona sahipseniz daha çok soluk renkler yakışacaktır. Mavi-kırmızı, mor, pembe, yeşil, lacivert, kırmızı yakışan renkler arasında. Ayrıca gümüş takılar daha çok yakışır.

Nötr alt tona sahip olanlara ise neredeyse tüm renkler yakışacaktır.