Osho, 1931 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiş; üniversite eğitiminden itibaren kendisini felsefeye adamıştır. Onun cesur öğretileri, her zaman dünyadaki otoritelerin dikkatini çekmiştir. Osho öğretileri, yalnızca kitaplarla da sınırlı değildir; bir de kendisinin uzun yıllardır tüm dünyada gerçekleştirdiği önemli konuşmaların kayıtları bulunmaktadır.

İşte 20. yüzyılın en yaratıcı insanları arasında gösterilen bu özel adamın kitapları, içerisinde bizler için çeşitli farkındalık dersleri barındırıyor. Biz de sizlerle onun kitaplarından biri olan “Aşk Özgürlük Tekbaşınalık”tan, size bu kavramları sorgulatacak en özel alıntıları paylaşalım istedik. Buyrunuz, iyi bildiğimizi düşündüğümüz ve hayatımızın temelini oluşturan bu üç kavram üzerine 13 anlamlı alıntı…

1. “Özgürlük sana meleklerin mertebesine erişme veya hayvanların düzeyine inme şansını tanıyor. Özgürlük bir merdivendir.”

1-ozgurluk-merdiven
Bir ucu cehenneme, diğeri cennete uzanır. Aynı merdivendir; seçim senindir; yönü sen belirleyeceksin.

2. “Tek başınalığını keşfedince yaratıcı olursun, birçok işi birden başarabilirsin, çünkü bunları yaparken kendinden kaçıyor olmazsın.”

2-tek-basina-kesif
Kendini ifade ediyor olursun; artık bu senin potansiyelinin dışavurumu haline gelir.

3. “Aşkın özgürlük verici bir kalitede olması lazım, sana zincir vurması değil; sana kanat takıp mümkün olduğunca yükseklere uçmanı sağlaması lazım.”

3-ask-kanat

4. “Kendini sev… Bu radikal bir değişimin temelini oluşturabilir. Kendini sevmekten korkma. Tamamen sev ve şaşıracaksın.”

4-kendinisev

5. “Aşk yaşamının en büyük deneyimidir ve aşk enerjisi ile deneyimlere girmeden yaşayanlar hayatın ne olduğunu asla öğrenemezler. Fazla derinlere inmeden yaşamın yüzeyinde kalırlar.”

5-ask-enerji

6. “Aşk sadece vermeyi bilir ve asla karşılık beklemez; aşk koşulsuz paylaşımdır.”

6-ask-kosulsuz

7. “Yalnız olmak bir başkasına ihtiyacın olduğu anlamını taşıyor; tekbaşınalık ise tamamen kendi içine döndüğün, kendine odaklandığın anlamına geliyor. Sen kendi kendine yetiyorsun.”

7-kendine-yetmek

8. “Aşk olduğu zaman seven ve sevilen birlikte aşkın içinde kaybolur. Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz.”

8-asik-oldugun-zaman

9. “İçin mutlulukla dolup taştığında içinde şiddetli bir paylaşım arzusu doğar. Bu paylaşım aşktır. Mutluluk mertebesine erişmemiş birinden alabileceğin bir şey değildir.”

9-bu-paylaism-ask

10. “Yeryüzündeki tek günah kendini unutmaktır. Ve bütün güzelliği ile kendini hatırlamak tek erdem, tek dindir.”

10-kendini-unutmak

11. “Aşk öyle bir bütündür, öyle büyük ve üstündür ki sen kendin olarak kalamazsın, kendini ortadan kaldırman gerekir.”

11-ask-kendini

12. “Ruh ancak özgürken gelişebilir- aşk onu özgür kılar.”

12-ask-ancak-

13. “Sana binlerce yıldır Tanrıya giden yolun çok uzun olduğu söylendi. Yolculuk uzun değil, Tanrı uzakta değil.”

13-yol-kisa
Tanrı senin nefesinde, kalp atışında, kanında, iliğinde, kemiğinde… Tek yapman gereken gözlerini kapatıp kendi içine doğru bir adım atmak.