Muhammed Ali, tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilir. Kariyeri boyunca çıktığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir.

Adını tarihin efsaneleri arasına yazdıran Muhammed Ali, sporcu kimliğinin yanı sıra insan olarak dünyaya ve çevresine karşı net bir tavır sergilemiştir. Vietnam Savaşı’na katılmayı reddetmiş, neticesinde ise 5 yıl hapis cezası almıştır. Ayrıca 10 bin dolarlık para cezasını ödemeye de mecbur bırakılmıştır. Öldürmeye karşı kararlı bir direniş gösteren Muhammed Ali, orduya katılmayı kabul etmeyerek bu duruşunu hiçbir zaman bozmamıştır.

Onun söze dönüşen düşüncelerini sizler için listeledik.

1. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.”

1

2. “Birçok siyah insanın başı dertte. Ama onlar özgür olmadıkça ben özgür olamam.”

2

3. “Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar.”

3

3

4. “Şampiyon olduğum zaman, eski kot pantolonumu üzerime geçirip, eski bir şapka takıp, sakal bırakarak, beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni, sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadar da yürüyeceğim…”

9

5. “Tek yapabileceğim doğruluk ve dürüstlük için dövüşmek. Hiç kimseyi kurtaramam. Süpermen bir bilim kurgu karakteri, ama ben gerçeğim.”

4

6. “Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur.”

5

7. “Zevk mutluluk demek değildir. İnsanı takip eden gölgeden öte hiçbir önemi yoktur.”

5

8. “Evde iyi biriyim ama dünyanın bunu bilmesini istemem. Anladığım kadarıyla alçakgönüllü insanların önü pek açık olmuyor.”

7

9. “Kendi inandığım değerler için direniyorum. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Beni hapse atacaklarmış, ne olmuş sanki? Zaten 400 yıldır hapisteyiz.”

7

10. “Keşke insanlar herkesi, beni sevdikleri gibi sevselerdi. Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.”

11

11. “Ben Amerika’yım. Tanımadığınız yönüyüm onun. Alışın bana. Siyah, özgüvenli, kendinden emin… Benim adım bu, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim amaçlarım, sizin değil. Alışın bana.”

5

12. “Ben boksun Elvis’iyim.”

56