Her yıl mayıs ayına farklı bir anlam yükleyen Cannes Film Festivali bu yılki programını açıklayıp arkasına yaslandı ve neler olacağını izlemeye başladı. Festival ile ilgili öğrendiğimiz ilk şey jüri başkanlığını bu yıl Avustralyalı kadın oyuncu Cate Blanchett’ın üstleneceği oldu.

Her yıl merak uyandıran afiş konusuna gelince; bu yılın afişini Jean-Luc Godard imzalı 1965 yapımı Le Fou’nun ünlü öpüşme sahnesi süslüyor. Anna Karina ve Jean Paul Belmondo’nun başrollerinde görülen filmin sahnesi Flore Maquin imzasıyla afişe dönüştü.

Beklenen beklenmeyen birçok filmi görmenin mümkün olduğu bir festival yaşanacağının habercisi olan programdan ana yarışmada görülecek filmlerden bazılarını derledik.

71. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali bu yıl 8-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek


Festival başkanı Thierry Frémaux’nun sunumuyla açıklanan program, genç ve ilk filmini çeken yönetmenlere yer verileceğini gösteriyordu. Frémaux açıklamasının sonunda bu yılki programın neden geçmiştekilerden farklı ve beklendiği gibi olmadığını da çözüme ulaştırmış oldu.

Festival Asghar Fahradi, Jafar Panahi, Jean-Luc Godard ve Spike Lee gibi isimlerin filmlerini perdeye yansıtıp Altın Palmiye için aralarından seçim yapacak


Programın ana yarışmasında olması beklenen Terrence Malick, Nuri Bilge Ceylan, Paolo Sorrentino, Carlos Reygadas ve Mike Leigh gibi iddialı isimlerin filmlerinin hiçbiri yer almıyordu. Festival başkanı gelecek günlerde programa yeni filmlerin dahil olacağı haberini verirken sayılan yönetmenlerden bu listeye girecek olacak mı sorusunu akıllara yerleştirdi.

1. Todos lo Saben (Everybody Knows) – Asghar Farhadi

2. Le livre d’image – Jean-Luc Godard

3. BlacKkKlansman – Spike Lee

4. Three Faces – Jafar Panahi

5. Buh-Ning (Burning) – Lee Chang-Dong

6. Leto (L’Ete) – Kirill Serebrennikov

7. Yomeddine – A.B Shawky

8. Lazzaro Felice – Alice Rohrwacher

9. Zimna Wojna (Cold War) – Pawel Pawlikowski

10. Under the Silver Lake – David Robert Mitchell

11. Shoplifters – Kore-Eda Hirokazu

12. Les Filles du Soleil (Girls of the Sun) – Eva Husson