İtalya dünyanın her yanından turist çeken ülke. Bir kere, Akdeniz ülkesi olmasının verdiği birçok artı var. Denizi, sıcağı, güneşi kastetmiyoruz bile. Sıcakkanlı insanları İtalyan’ların bizlere ne kadar benzediğinin göstergesi, İtalya’nın bizler açısından en büyük artısı da bu. Bu sıcakkanlı insanların ülkesinde gezilecek bir sürü şehrin varlığını biliyoruz fakat adını sanını çok fazla bilmediğimiz kasabalarını da görmelisiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan Alberobello onlardan biri. Beyaz boyalı, gri taş kubbeli evleriyle kendinizi bir masalın içinde veya Şirinler’in köyünde gibi hissedeceğiniz, Alberobello’yu görmeniz için ilgili gerekçeleri yazımızda bulabilirsiniz.

İtalya’nın güney bölgelerinden Pulia’da bulunan Alberobello’nın tarihi 16.yüzyıla dayanıyor.

anagorsel

Kendinizi bir masal köyünde hissedebileceğiniz kasaba, boydan boya bir açık hava müzesi gibi.

Hiçbir yerde benzerlerini göremeyeceğiniz kilit taşlı mantar evler oldukça estetik. Bu evleri görünce Şirinler’in kasabasına gelmiş olduğunuzu düşünebilirsiniz.

3

Kasabanın tamamı ‘Trulli’ adı verilen taş kubbeli, beyaz boyalı evlerden oluşuyor. Trulli adı verilen bu evler yüzyıllar önce yüksek vergili evlere alternatif olarak harç kullanılmadan, taşların üst üste yığılmasıyla yapıldı.

4

Evlerin çatılarında birbirinden ilginç semboller var. Dini motifli bu sembollerin her biri farklı anlamlara sahip.

5
Gri taş çatılara işlenmiş semboller sokaklarda adeta görsel bir şölen yaratmakta.

12. yüzyılda yapılan kilisede trulli mimarisinden faydalanılmış.

6
Sant’Antonio Kilisesi

Kasabanın çevresi zeytin ağaçlarıyla kaplı. Yöreye ait zeytin ve zeytinyağı ürünleri alabileceğiniz dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz.

7

Zeytinciliğin yaygın olduğu kasabada, zeytin üzerine bir müze var.

8

Alberobello’da İtalyan kültürüne özgü şeyler bulmanız mümkün. El yapımı makarnalar, lezzetli zeytinler, zeytinyağları, sabunlar, şaraplar…

9

Uçakla Bari’ye giderek ulaşabileceğiniz Alberobello, tren veya arabayla 1 saat mesafede.

10
Puglia bölgesinin diğer büyük kenti olan Brindisi’den de iki saat süren tren yolculuğunun ardından Alberobello’ya ulaşmak mümkün.

Alberobello seyahatinizi unutulmaz kılacak bir deneyim şüphesiz ki küçük otellere dönüştürülmüş trulli evlerinden birinde konaklamak olacak.

11

Böylesine kendine özgü mimariye sahip bir kasabayı görmek için yapacağınız şey çok basit. İlk fırsatta yapacağınız İtalya gezisine +1 gün ilave yaparak bu şirin evleri olan kasabayı görebilirsiniz.

12