Şimdilerde John Wick-2 ile hayranlarının hasret giderdiği Keanu Reeves aslında John Wick olamayacak kadar iyi biri. Gerçi sırf köpeğine zarar verdikleri için dünyayı karşısına alan biri ne kadar kötü olabilir orası da tartışılır. Ancak Keanu Reeves gerçekten iyi kalpli, düşünceli, paylaşımcı biri. Kesinlikle burnu havalarda, egolu, narsist bir aktör değil. Hollywood’da görmeye alışık olduğumuz star tipinden olabildiğince uzak.

Netice itibariyle gündelik yaşamında metro kullanan, kadınlara yer veren bir beyefendiden bahsediyoruz burada.

1. Kendisi “Şeytanın Avukatı” filminde sırf hayran olduğu Al Pacino’nun yanında rol alabilmek için çok düşük bir rakama çalışmayı kabul etmiştir.

 keanu reeves

2. Aynı şekilde 2000 yılında çekilen “Yedek Oyuncular” filminde de Gene Hackman ile birlikte oynamak için ücretinde ciddi bir indirim yapmıştır.

02 keanu reeves

3. “Bill ve Ted” filminin ardından çalmaya başladığı Dogstar müzik grubunda çalmaya halen devam etmektedir, “ben ünlü oldum ne işim var burada?” dememiştir.

03 keanu reeves

4. Matriks serisinin franchise gelirlerinden 104 milyon dolar alan Reeves bu paranın 80 milyon dolarını filmin kostüm ve özel efekt işlerinde çalışan insanlara dağıtmıştır.

04 keanu reeves

5. Çoğu film yıldızının aksine Keanu Reeves toplu taşıma kullanan bir star, hatta yer vermekten de hiç çekinmiyor.

05 keanu reeves

6. Matriks filminin çekimi sırasında kız kardeşi Kim lösemiye yakalanınca onunla daha fazla vakit geçirmek için film çekimine ara vermiştir.

06 keanu reeves

7. Dahası lösemi vakıfları için gönüllü olarak çalışmış ve yardım kampanyalarında gönüllü olarak yer almıştır.

07 keanu reeves

8. Kendi ifadesiyle şöhret asla kişiliğinin önüne geçmemiştir: “Sevgilimle aynı yatakta uyumak, bisiklete binmek, spor yapmak, arkadaşlarımla vakit geçirmek, sohbet etmek, dünyayı öğrenmek, ailemle birlikte olmak, güzel yemekler yiyip güzel şaraplar içmek… Benim için mutluluk bu.”

08 keanu reeves

9. Nomalde Hollywood ünlülerinin yanına yaklaşmak pek mümkün değilken, Keanu Reeves kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen kimseye hayır demiyor, günün birinde karşılarşırsanız aklınızda bulunsun.

09 keanu reeves

10. Sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan “üzgün Keanu” capsine hiç kızmadığı gibi, aksine çok sevdiğini belirtiyor, kendisiyle barışık bir insan Keanu.

010 keanu reeves

11. Al Pacino, Robert De Niro ve Val Kilmer gibi isimlerin rol aldığı “Büyük Hesaplaşma” (Heat) filmi için kendisine yapılan teklifi Kanada’da küçük bir tiyatro grubunda Hamlet rolünü oynadığı için düşünmeden reddetmiştir.

011 keanu reeves

12. Keanu Reeves hayatında birçok kayıp yaşamıştır, sevdiği pek çok insanın gidişiyle büyük üzüntü yaşayan Reeves, yas tutmak sonu olmayan bir duygudurum, bu beni daha güçlü kılıyor deyip yoluna devam etmiştir.

012 keanu reeves

13. Hız Tuzağı filminde rol alması için gelen ilk teklifi çok fazla “Zor Ölüm”e benziyor diye reddetmiştir, daha sonra senaryonun değiştirilmesiyle filme dahil olmuştır.

013 keanu reeves

14. Matriks filmindeki rolü için dövüş sanatlarına ait 200’den fazla hareketi öğrenmiştir, rolünün hakkını vermek demek bu olsa gerek.
014 keanu reeves

15. River Phoenix’in ajansı kendisine göstermeyi reddettiği için, senaryoyu elden teslim almak amacıyla Kanada’dan Florida’ya kendi motosikletiyle gelmiştir.
015 keanu reeves

16. Elbette Kanada-Florida arası uçakla çok daha kısa sürerdi ama o zaman Keanu Reeves tarzı olmazdı.
016 keanu reeves

Bonus – Çok sayıda filmi olan Keanu Reeves’in bazı filmleri çok sevildi, bazıları hiç ilgi görmedi, ama Reeves hepsinde kendi istediği için rol aldı ve büyük küçük demeden her rol için fazlasıyla efor sarf etti.

017 keanu reeves