Renkli kostümlerin ve “aaa ne acayip eğlence anlayışları var” diyeceğiniz ritüellerin öne çıktığı festivalleri okurken yurt dışı planlarınızı yolunuzun üstünde olabilecek bu ilginç festivalleri not ederek yapabilirsiniz.

1. Burning Man-ABD


Tüm dünyanın merakla takip ettiği, tam bir görsel şölen havasında geçen Burning Man, her yıl ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölünde Ağustos ve Eylül döneminde düzenleniyor. 9 gün süren Burning Man Festivali’ne her yıl dünyanın dört bir yanından katılım sağlanırken festivalin akılda kalan finalinde ise dev bir ahşap kukla yakılarak festival sona eriyor.

2. Holi Festival-Hindistan


Dünyanın en renkli festivali olarak bilinen Holi, Hindu inancına göre tanrıları olan Krishna’nın daha küçük bir çocukken onu öldürmeye çalışan karanlığın efendisi Şeytan Pootna’nın öldürüldüğü gün olarak kutlanıyor. Zamanla renkli boyalarla baharın gelişi şeklinde kutlanmaya başlayan Holi’de, müzik, dans ve kurulan ziyafet sofraları festivalin en dikkat çeken detaylar.

3. İskeçe Karnavalı-Yunanistan


Bu yıl 10 Mart‘ta yapılacak olan İskeçe Karnavalı, tam bir kostümlü geçiş töreni. İskeçe ve Yunanistan’ın dört bir yanından yüksek katılımın gerçekleştiği festivalde, yöre halkı el emeği hazırladığı kostümler ve maskelerle açık havada adeta bir maskeli balo gerçekleştiriyor. Yunanistan’a ülkemizden rağbetin çok olduğunu düşünürsek bu festivali kaçırmama ihtimalimiz de yüksek gibi görünüyor.

4. Domates Festivali-İspanya


Yaklaşık 35.000 kişinin ve 50 ton domatesle çılgınlar gibi eğlendiği festivalin ilginç hikayesi şöyle; La Tomatina, zamanında Buñol’a gelen konsey üyesinin halk tarafından yapılan domatesle protesto edilmesiyle yıllar içinde gelenekselleşerek festivale dönüşüyor. İspanya’nın Valencia bölgesindeki Buñol şehrinde başlayan festival bir hafta boyunca tüm şehri adeta domates sosuna buluyor.

5. Mardi Gras-New Orleans


Dini bir inanışın tezahürü olarak ortaya çıkan festival, Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhiz başlangıcından bir gün öncesine kadar aklınıza gelebilecek tüm yiyecekleri çılgınlar gibi yiyip içmeleriyle kutlanıyor. Sokaklarda komik kostümlü, maskeli ve yiyeceklerle dolu sepetlerle gezen insanlar gerçek eğlencenin doğal baş rolleri diyebiliriz.

6. Rio Karnavalı-Brezilya


Yine tüm dünyanın heyecanla izlediği en ünlü festivallerden biri de Rio. 1973’den beri yapılan ve her gün iki milyondan fazla insanın katılım gösterdiği karnaval, Rio’daki samba okullarında eğitim gören en güzel ve en yetenekli kızları “Samba Kraliçesi” olmaları için yarıştırıyor. Birbirinden renkli ve iddialı kostümleriyle Sambacı kızlar gerçekten nefes kesiyor.

7. Venedik Festivali-İtalya


Kubrick’in gözü tamamen kapalı filminin de esinlenildiği festivalin ilginç bir hikayesi var. 14. yy’da Venedik’te büyük bir veba salgını başlıyor. Halkın yarısı vebadan ölürken hayatta kalanlar vücutlarında salgının izlerini taşımak zorunda kalıyorlar. İzleri gizlemek için uzun ve gösterişli elbiseler giyerek porselen maskeler takan insanların hikayesi bugün dünyanın en popüler festivaline dönüşüyor.

8. Oktoberfest-Almanya


Biranın anavatanı olarak bilinen Bavyera’nın en büyük festivali Oktoberfest, Her yıl Eylül sonu Ekim başı gerçekleşiyor ve 2 hafta sürüyor. Kurulan dev çadırlarda Almanya’daki birçok bira üreticisi kendi biralarını gelenlere tattırırken kostümlü geçitler, konserler, yarışmalar ve bira eşlikçisi lezzetler festivali daha da çekici kılıyor.

9. Ateş Festivali-İskoçya


İskoçya’nın Shetland Takımadalarında gerçekleşen festival kendinizi Vikinglerle yolculuğa çıkmış gibi hissedeceğiniz rengarenk bir etkinlik. Devasa davulların çalındığı, koyun postu, miğfer, kalkan, balta kuşanan binlerce Viking kostümlü insanın yanan meşalelerle dolaştığı festival gerçek boyutlarda yapılan bir Viking gemisinin önce yakılıp daha sonra denize indirilerek havai fişeklerin patlamasıyla son buluyor.

10. Fener Festivali-Tayvan


Dünyanın en büyük fener festivalinin düzenlendiği Tayvan’da festival günü unutulmaz bir görsel şölen yaşanıyor. İrili ufaklı binlerce fenerin dilek tutularak gökyüzüne uçuşuyla son bulan festivalde müzik ve dans festivale eşlik ediyor.

11. Sziget Festivali-Macaristan


Son yıllarda ülkemizden de ilginin yoğun olduğu dünyanın en büyük festivallerinden olan Sziget, Macaristan’ın Budapeşte şehrinin içinde bulunan Obudai Adası’nda gerçekleşiyor. Yüzlerce müzik grubunun sahne aldığı en büyük müzik festivallerinden biri olan Sziget’te insanlar festival boyunca durmaksızın eğlenmeyi keşfederken adeta kendilerinden geçiyorlar.

12. La Merce Festivali-Katalonya


Şehrin tamamında yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yapan festivalin en çok konuşulan detayları arasında her yıl biraz daha yükseğe çıkan insan kuleleri yer alıyor. Bizdeki 19 mayıs kule etkinliğini anımsatan kuleleri çok daha yüksek şekilde hayal edebilirsiniz. Festival boyunca şehirde dolaşan dev maketleri de unutmamak lazım.

13. St.Patrick’s Festivali-İrlanda


İrlandalılara ait bir gün olan St. Patrick günü dini bir kutlama olarak başlamış bugünse rengarenk bir festivale dönüşmüştür. Yeşil yonca konseptinin hakim olduğu festival başta İrlanda olmak üzere dünyanın birçok yerinde kutlanıyor. Yeşil yonca İrlandalılar tarafından uğur getirdiğine inanılan bir figür olduğu için kutlamalarda kostümlerden sokaklara her yerde yeşil yonca öne çıkıyor.

14. Ölüler Festivali-Meksika


Festivalin eski mitlere dayanan ilginç hikayesinde yüzyıllar önce yaşamış Aztek’lerin ölüm tanrıçası Mictecacihualt’a adanan özel bir gün yatıyor. Bugünkü cadılar bayramının atası olduğu söylenen festivalde her yerde görebileceğiniz kuru kafa figürü, katılanların makyajlarından alanda dağıtılan yiyeceklere kadar her yerde dikkat çekiyor.

15. Shambhala Festivali-Kanada


Dünya listelerine girmiş en ünlü isim ve grupların yer aldığı dev sahnesiyle yüz binlerce insanın katıldığı müzik festivali Shambhala, son yılların çok konuşulan festivallerinden biri. Komik kostümler ve abartılı makyajlarla insanların deli gibi eğlendiği festivalde müzik hız kesmiyor.

16. Nice Festivali-Fransa


Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen, dev çiçeklerin, maskotların ve konfeti şovların dikkat çektiği festival 10 günden fazla süren en uzun festivaller arasında yer alıyor. Dev çiçek geçitlerinin yer aldığı festival alanı görkemli ışık şovlarıyla kente fantastik bir hava katıyor.

17. Komedi Festivali-Moskova


İlginç bir festival konseptiyle karşı karşıyayız. Rusya’nın başkenti Moskova’da “Comic Con Moskova” ismiyle düzenlenen festivalde insanlar kostümleriyle çizgi roman ve grafik roman karakterlerine hayat veriyorlar. Marvel’den Looney Tunes’a kadar bir çok çizgi karakter sokaklarda karşınıza çıkabiliyor.

18. Maslenitsa Festivali-Rusya


Ruslar’ın bahar festivali olarak adlandırdığı Maslenitsa 7-14 Mart arasında tüm Rusya’da yeme içme festivali tadında kutlanıyor. Kışa veda bahara merhaba diyenlerle dolup taşan festival alanında çeşit çeşit krepler ve yöresel tatlar yenirken geleneksel enstrümanlarla yapılan müzikler eğlenceli danslarla birleşiyor. Panayır tadında geçen festivale dünyadan da ilgi büyük.

19. Coachella Festivali-ABD


İlki 1999 yılında gerçekleşen festival günümüze kadar iyi müziğin yanı sıra çeşitli etkinliklere, sergilere ve sanatın birçok farklı dalındaki sanatçılara ev sahipliği yaparak gelmiş bir festival. ABD’nin ve dünyanın en karlı, en ünlü ve en büyük festivallerinden biri olan Coachella’ya Türkiye’den ve dünyadan ünlü isimlerin katılması da çok konuşulan detaylardan bir kaçı. 2017’de 214 milyon dolar hasılatla rekor kırdı.

20. Portakal Çiçeği Festivali-Türkiye


Listemizdeki son festival, ülkemizin adını tüm dünyada duyuran ve her yıl dünyanın dört bir yanından katılımcı ağırlayan portakal çiçeği festivali oluyor. Güzel şehrimiz Adana’da gerçekleşen festivalde şehri saran mis gibi portakal kokusu ve rengarenk kostümlerle festivale renk katan misafirler öne çıkıyor. Bu yıl 7 nisanda kutlanacak festivalin 7.si gerçekleştirilecek.