Sürekli bir şeyler düşünürsün ama bu düşüncelerinin sen bile farkında değilsindir. Uyandığın andan gece olup da uykuya dalana kadar kafanın içinden geçmeyen düşünce kalmaz. Bazen Arif’in Manchester’a attığı golü ararken kendini bulduğun yer gibi bir yere gelir düşüncelerin, ben bunu neden düşünüyorum diye sorarsın kendine. Senin kafan da çok dolu arkadaşım, rahatlamaya ihtiyacın var. Ancak rahatlamak için uzandığında aklına yine hücum edecekler biliyorsun değil mi? Ha bilmiyorsan da bil, öyle.

Not: Bu liste tıbbi bir öneri değildir

00 kafası dolu insanlar

1. Her şeyden önce dikkat ve odaklanma sorunu yaşıyorsunuz, aklınızda dolaşan binbir türlü düşünce kendinizi elinizdeki işe vermenizi engelliyor.

01 kafası dolu insanlar

2. Bir türlü tam anlamıyla dinlendiğinizi, rahatladığınızı hissedemiyorsunuz, kaç saat uyursanız uyuyun hep yorgunsunuz.

02 kafası dolu insanlar

3. Bir kere konuşmaya başladığınızda konunun nereye varacağını siz bile bilmiyorsunuz, musluğu açar açmaz beyninizdekiler boşalmaya başlıyor.

03 kafası dolu insanlar

4. Ve hiçbir zaman anlatmak istediğiniz şeyi, istediğiniz şekilde anlatamıyorsunuz, kelimeleri bir araya getirip düzgün bir cümle kurmakta zorlanıyorsunuz.

04 kafası dolu insanlar

5. Bu durum sizi biraz aceleci ve çokça gergin bir hale getirdi, eskisinden daha sinirli ve gerginsiniz.

05 kafası dolu insanlar

6. Kendi başınıza kalmayı artık daha az seviyorsunuz, çünkü böyle durumlarda düşünme hızınız iki üç katına çıkıyor.

06 kafası dolu insanlar

7. Dalgınlığınız bir hayli arttı, aslında insanlar sizi öyle görüyor siz o anlarda kafanızın içindekilerle mücadele halindesiniz.

07 kafası dolu insanlar

8. Kafanızın bu kadar dolu olması insanları dinleme, duyduğunuzu anlama kabiliyetinizi de etkiliyor, artık iyi bir dinleyici değilsiniz.

08 kafası dolu insanlar

9. Daha çok geceleri sevmeye başladınız, gece geç saatlere kadar oturup sessizlikte kendinizi dinliyorsunuz.

09 kafası dolu insanlar

10. Aklınızdan geçenleri boşaltmak için kaç kere yazmaya, günlük tutmaya karar verdiniz, ama çare olmuyor, yerine sürekli yenileri geliyor.

010 kafası dolu insanlar

11. Ancak bu özelliğiniz sizi daha hızlı düşünen, daha çabuk karar veren, daha pratik biri yapıyor ki bu da iyi bir şey.

011 kafası dolu insanlar

12. Panik atak, anksiyete, depresyon, vb. rahatsızlıkların semptomlarına benzer halleriniz var, insanları endişelendiriyor olabilir misiniz?

012 kafası dolu insanlar

13. Unutkan mı oldunuz? Çok normal çünkü beyniniz ket vurmaktan yoruldu artık.

013 kafası dolu insanlar

14. Ayrıca hafızanızda zorlanıyor ve yeni şeyler öğrenmeye karşı direnç hissediyorsunuz.

014 kafası dolu insanlar

15. Bunun ilacı kendinizi biraz gündenden uzak tutmak ve kendinize bir hobi edinmek olabilir.

015 kafası dolu insanlar

Bonus – Ama olmayabilir de nihayetinde doktor değiliz.

016 kafası dolu insanlar