Hepimizi uzaktan veya yakından ilgilendiren “Yeni Askerlik Sistemi” ile ilgili ilk bilgiler açıklanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik ücretine de değindi. Çoğu kişide kafa karışıklığı yaratan yeni sistem için Bakan Akar, bu sistem üzerine çok düşünüldüğünü ve yeni sistemin gençler için en ideali olacağını da belirtti.

Modern, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir sistem

Bakan Hulusi Akar: ”Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma. Modern, öngörülebilir, TSK’nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim”

Bakan Akar, “Tek Tip” olarak adlandırılan bu sistemi kamuoyuna bir şema yardımıyla anlattı

Yeni askerlik sisteminin dağılımı, “Bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik” şeklinde olacak.
Bakan Hulusi Akar: “Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.”

Peki ya sistem nasıl işleyecek?


Bakan Akar: “Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek. Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay.”

İlk 6 ay bittikten sonra askerleri neler bekliyor?

“Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.”

Kimler “Yedek Subay” olacak?

Bakan Akar: “MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.

Üniversite ve lisansüstü öğrencilerini nasıl bir askerlik bekliyor?

Lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.”

Bedelli askerlik ücretine zam geldi mi?

Düzenlemeye göre bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraya yükseltildi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için ise 2 bin euro olan paralı askerlik ücreti 5 bin 113 euroya yükseltildi.