Yemek yemek birçok insan için ihtiyacın dışında zevk ve hobi haline geldi. İştah kabartan sunumlarla birbirinden lezzetli yemekleri keşfetmeyi hobi haline getirmiş sosyal medya fenomenleri de mevcut tabi. İştah kabartan yemeklerin paylaşılmasına verilen isim olan “foodporn” un Türkiye temsilcilerini derledik bu listemizde. Dikkat, bu liste diyetinizi bozdurabilir😊

1. @harbiyiyorum

harbi-yiyorum

Salih Seçkin Sevinç, 2009 yılı Ağustos ayında Gaziantep gezisi sonrası dışarıda yemek yediği yerleri harbiyiyorum.com’da yazmaya başladı. Türkiye’deki ilk yeme-içme kültürü bloglarından biri olan Harbiyiyorum.com Instagram hesabında da harika yemek fotoğrafları paylaşmayı ihmal etmiyor tabi ki 😊

2. @gurukafa

guru-kafa
Burak Kan nam-ı diğer Guru Kafa “Beni öldürmeyen şey beni doyurur” mottosuyla iştahları kabartmaya, gezmeye, yeni tarifler vermeye ve birçok leziz projeye imza atmaya devam ediyor. Bu listede olmazsa olmazdı😇 Guru Kafa’nın bir projesi olan #iftardasizdeyiz ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

3. @yiyelimguzelleselim

yiyelim-guzelleselim
Üniversite eğitimini bitirdikten sonra memleketi Trabzona dönüp hayalindeki butik restoranı açan Ahmet Faik Karanis’in kurduğu Yiyelim Güzelleşelim’in Instagram hesabında hem gezdiği yerleri hemde farklı kültürlere ait birçok yemeği bulabileceksiniz.

4. @yemekfilozofu

yemek-filozofu
“Yemek için yaşamak mı? Yaşamak için yemek mi?” sorusuyla hepimizi düşündüren Yemek Filozofu hesabında hem seyahat ettikleri yerleri görebilecek hem de birbirinden leziz yemeklerin görselleriyle acıkacaksınız.

5. @oburcan

oburcan
2009 yılında yoğun iş seyahatleri yaptığı sırada gittiği yerlerde mekan önerisi arayan ama bu konuda kaynak sıkıntısı çeken Oburcan, çok sevdiği bir mekanı “burayı herkes öğrenmeli” düşüncesiyle yazmaya karar verdi ve blogunu açtı. Zamanla takipçileri arttı hatta fanları oluşmaya başladı. Önerilerine güvenen bir kitleyle birlikte bugünkü halini aldı. Bize de önerilerini ve lezzetli paylaşımlarını takip etmek kalıyor.

6. @gevrekandginger

gevrek-and-ginger
Simitin gevreğinden ve “Çok iyi hatırlarım; annem ve babam her çorbaya, salataya zencefil koyar, mutfağımızdan tozu da tazesi de eksik olmazdı.” diyerek anlattığı zencefilin İngilizcesi ginger’ın birleşiminden oluşan Gevrek and Ginger, Haluk Özyavuz’un 70’li yıllardan beri edindiği yemek tecrübelerini ve leziz tariflerini paylaştığı blogu ve Instagram hesabının adı. Yurt dışında edindiği tecrübeler ve daha birçok güzel yemek fotoğrafı için hesabı mutlaka takip etmelisiniz.

7. @fahrigediz

fahri-gediz
1986 Yılında Mersin’de doğan Fahri Gediz’in çocukluğu yemekle iç içe geçti. Her zaman farklı lezzetler ve mekanlar keşfetmeye olan tutkusu sürdü. Uzun süredir de blogunda ve Instagram hesabında öneriler yapıyor ve yediği yemekleri, gezdiği yerleri takipçileriyle paylaşıyor.

8. @burakzafer

burak-zafer
Kurumsal hayattan sıkılıp aşçı olmaya karar veren ve küçüklüğünden beri tutkusu olan yemeği hayatının merkezine koyan Burak Zafer, Lokanta Armut’da aşçılık yapıyor. Eğlenceli, enerjik halini Instagram’daki paylaşımlarına da fazlaca yansıtıyor. Ayrıca “Evim Lokanta” adlı televizyon programında yemekler yapıyor. Tüm bu sebeplerle Instagram hesabını takip etmenizi şiddetle öneriyoruz😊

9. @damaktandimaga

damaktan-dimaga
Endüstri mühendisi olan Özge Candanoğlu, yeni tatlar deneyip yeni yerler keşfettiğinde ve bunları sevdikleriyle paylaştığında mutlu olduğunu görmüş ve damaktandimaga.com adlı blogunu açmış. Bu blogda aynı zamanda “şipşak” başlığı altında hızlıca yapılabilen yemek tarfileri paylaşıyor. Instagram hesabı da blogu kadar renkli tabi ki.

10. @seyyargurme

seyyar-gurme
Eskişehir’de doğan ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Eşref Borça, avukatlık yapıyor. Aynı zamanda tattığı yemekleri ve gezdiği mekanları paylaştığı bir blogu var. seyyargurme.com adlı bloguna ait sosyal medya hesaplarından biri olan Instagram hesabı da iştah kabartıyor.

11. @yesempatik

yesempatik
“Salaşın tadı lüksün adı” deyip yollara düşen “Yesempatik” gezip gördüğü, sevdiği tatları takipçileriyle paylaşıyor. Bunu yaparken de enerjisini ve iştahını fotoğraflara yansıtmayı unutmadığı Instagram heasbını mutlaka takip etmelisiniz😋

12. @yiyomyiyomdoymuyom

yiyom-yiyom-doymuyom
Eczacı olan Erdi, kangurular.com adlı blogda arkadaşlarıyla birlikte gittiği mekanlarda tarafsız bir şekilde deneyimlerini paylaşmaya ve insanlara doğru bilgi vermeye çalışıyor. Grup olarak gittikleri mekanda hepsi fikrini ayrı ayrı paylaşıyor ve yedikleri yemekleri, mekanı puanlıyor. Böylece ağız tadınızın uygun olduğu kişinin tavsiyelerine uyabilir ve hayal kırıklığına uğramazsınız.😊

13. @gurmme

gurmme
Gezmeye, seyahat etmeye, keşfetmeye ve yemek yemeğe bayılan bir çift olan Özge Keskin ve Ufuk İğde tecrübelerini açtıkları blogda 2012’den beri paylaşıyorlar. Siz de onların gezip gördüğü yerlere ve keşfettikleri lezzete ortak olmak isterseniz Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

14. @incitadinda

inci-tadinda
Babasının diplomat olması sebebiyle çocukluğunda ve gennçliğinde birçok ülke gezen ve bu ülkelerin yemek kültürlerini yakından görme fırsatı bulan İnci Berna Kalınyazgan, 2 çocuk annesi. 20 yılı aşkın süredir kendi evimin mutfağında yemekler ve tatlılar pişirmekte ve deneysel çalışmalar yapıyor. Zamanla yemek yapmak onun için bir tutku haline geliyor ve bu tutkusunu paylaşmak için 2014 yılında incitadinda.com’u açıyor. Yemeklerin sadece lezzetten ibaret olmadığını sunumlarıyla da kanıtlamayı başarıyor😇

15. @bugunneyesem

bugun-ne-yesem
Bugün Ne Yesem, gittiği mekanlarda bir türlü ne yiyeceğine karar veremeyen insanların derdine deva olmak için açılmış bir blog. 5 kişilik bir ekipten oluşan bu Bugün Ne Yesem’in Instagram sayfasında da sıkça paylaşımlar yapılıyor ve öneriler veriliyor.

16. @intrustweeat

intrustweeat
2011’de Sercan Elçin tarafından kurulan intrustweeat.com bir bir gezi ve gurme blogu. Birinci elden, objektif ve güvenilir bilgilere ulaşabileceğiniz bir rehber olan Intrustweeat’i Instagram hesabından da takip edebilirsiniz.

17. @fourhungryladies

four-hungry-ladies
“Açken sen, sen değilsin dedik, dünyaları yedik, yerken de iyi gezdik.” diyen 4 arkadaşın (Öykü-Aylin-Zeynep-Yasemin) Instagram hesabında paylaştıkları birbirinden lezzetli yemek fotoğrafları için onları takip etmeyi unutmayın.😇

The post İştahları Kabartan Diyetleri Bozduran Instagram’daki 17 Türk Foodporn Hesabı appeared first on .