Dünya ilginç bir yer olmaya devam ediyor. İşte ilginç olaylardan biri daha. Bu kasabada alışılmışın dışında şeyler oluyordu arkadaşlar. Neyse ki bilim yine imdadımıza yetişti :)

Kazakistan’ın Kalaçi kasabasında yaşayan insanlar 2010 yılından itibaren garip bir uyku problemi yaşamaya başladı.

akmola-harita

Kasabadaki her beş insandan birinin etkilendiği ve insanların oldukları herhangi bir yerde ansızın uyuyakaldığı bu şikayetler yüzünden öldü sanılıp gömülen biri bile var.

kazak-koyunde-koyluler-2-yildir-uyuyor-7101336_4350_m

Bu problem ise sadece uyku olarak da kendini göstermiyordu. Kasaba halkı ayrıca aşırı cinsel istek şikayetiyle de doktorların kapısını çalıyordu. Halisünasyon görenlerin de sayısı azımsanamayacak derecede fazlaydı.

1103946_940x531

Kasabada yaşayan 126 kişi ve onlara ek olarak bir de kedinin müzdarip olduğu bu uyku hastalığı doktorlar tarafından bir salgın olarak adlandırıldı. Ayrıca bazı uzmanlar ise bir kimyasalın bu olaya sebep olabileceğini savundu.

dunyanin-en-ilginc-yerleri--1017361

Profesör Leonid Rikhvanov’a göre ise olay tamamen radon gazı ve bölgede karbon-monoksit salınımının artmasıyla ilişkiliydi

desktop-1418849731

Fakat kasabadaki kimsede zehirlenme belirtisi olmadığı için de bu ihtimal düşük bir ihtimal olarak düşünüldü.

-1-e0-kio-p-x6-m--640x360

Bir türlü tanı koyamayan doktorlar ise kasabanın boşaltılmasının olumlu bir hamle olduğunu, eğer kimse kasabada yaşamazsa salgın ihtimalinin de en aza ineceği konusunda detaylı bir açıklama yaptı.

kazakhstan-village-residents-hit-by-sleepy-disease

Russia Today’deki habere göre Sergey Kulagin isimli bir kasaba yetkilisi uyku hastalığına tutulan kişi sayısının 120’ye ulaştığını ve kasabadaki 218 aileden 34’ünün kasabayı terk ettiğini, 124’ünün de gitmeyi planladığını açıkladı.

kazak-koyunde-koyluler-2-yildir-uyuyor-7101336_3922_m

Yapılan detaylı araştırmalar netice vermeye başladıktan sonra ise Sovyetler Birliği döneminde Kalaçi köyüne yakın bir bölgede bulunan Krasnogorsk kasabasında kurulan uranyum madeni üzerinde duruldu.

kalachi-village-sleeping

Son yapılan araştırmalar ile birlikte kesin bulgular da ortaya çıkmaya başladı. Uyuma ve seks hastalığının terk edilmiş uranyum maden ocağından kaynaklandığı kesin olarak tespit edildi.

fft99_mf5850199