Popüler kültür, üzerine sayfalarca taşlama yapılan, kültürel etüdlerin ciddi bir şekilde ele aldığı, ancak pek çok kişinin kültürsüzlükle eşdeğer sanıp büyük yanılgıya düştüğü bir olgu. Ayrıca birçok kişi tarafından sığlığın hegemonyası olarak görülse de, toplumun yadsınamayacak kadar büyük bir kesimi tarafından benimsenmiş olan değerler bütünüdür. Bu olgunun yurdum insanını son yıllarda daha da fazla avucunun içine aldığı ise sağlam bir gerçek; zira bu durum, ne zaman sokağa çıksak birbirinin kopyası robotlarla dolu bir habitatta yaşadığını hissettiriyor insana. Hatta zaman zaman istemeyerek de olsa biz bile o robotlardan biri haline geliyoruzdur belki, kim bilir…

1. “Uzun kadın güzeldir” algısı

$6
“Güzel kız ama boyu kısa” cümlesini muhtemelen defalarca duymuşsunuzdur. Kadınlara dair bir tespit bu, zira kişisel gözlemlerimiz doğrultusunda erkeklerden çok kadınların bu işe kafayı taktığı kanaatine vardık. Son yıllarda bir erkeğin yanında kısa boylu bir kadın görme ihtimaliniz, bir kadının yanında kısa boylu bir erkek görme ihtimalinizden çok daha düşük.

2. İki ya da üç yüzyıl öncesinde kadınlara dair “balık et” olan ideal ölçünün, yerini “sıfır bedene” bırakması

baliket
Bildiğiniz üzere ilkel toplumlarda kadınların güzellik anlayışı şu ankinden epey farklıydı. O dönem insanları için yuvarlak hatlı, hatta ve hatta obez olan kadınlar makbuldu. Zira bu durum, kadının doğurgan oluşuna işaretti. Ne diyelim, biz de antropologların yalancısıyız.

3. Erkeklerin vücut geliştirme sporuna heves etmeye başlaması

vücut-geliştirme_532001
Six pack, Adonis, yok mu arttıran? Yahu, istisnasız her tür reklamda bu tip kaslı vücut sahibi bir erkek oynatmaktan bıkmadınız mı? 😂

4. Tek kaşlı olmanın bir kusur olarak görülmesi

s-90132dcb712ad291014841348694f057b728c3bb
Son 10 yıl içerisinde bırakın kadınları, erkek kozmetiğinin bile yeni bir ivme kazandığı yadsınamaz bir gerçek. Buna ek olarak, erkeklerin de en az kadınlar kadar ağda ve cımbızla olan ilişkisi de arttı tabii. Artık iki kaşın arasındaki tüyler bile acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalık gibi. Kimse Frida’dan feyz almamış demek ki…

5. Bronz ten furyası

eda
Fotoğrafta gördüğünüz, bu furyaya öncülük eden isimlerden biri efendim. Bu uğurda solaryuma girmekten moraran ya da güneşin en cömert olduğu öğlen saatlerinde malak gibi yatmaktan zenci kıvamına gelmiş insanlar dahi var. Sanayi devrimiyle beraber fabrikalara tıkılıp kalan halkın gözünde tatil yapabilmenin bir kanıtıyken, şimdilerde moda olduğu doğrudur.

6. Kadınlar için düz ve kalın kaş modası

makyaj6
“Bitsin artık bu çile, her yerde Angry Birds kaşlı kadınlar görmekten bıktık!” dediğinizi duyar gibiyiz😂

7. Piercing & Dövme furyası

under-belly-button-tattoo

8. Yine kadınlar için geniş ve yuvarlak hatlı kalçaların “ideal kalça” ölçüleri olarak kabul görmesi

kim-kardashian-popo-kalca-buyuk_1
Kim Kardashian’ında payı büyük tabii…

9. Estetik arzusu

o-JORDAN-JAMES-PARKE-facebook
Son yıllarda estetik, popüler kültürün de biraz desteğiyle beraber arkası alınamaz bir hale geldi. Burada dikkat çeken nokta ise, sanılanın aksine erkeklerin de en az kadınlar kadar estetisyenlerin kapısını aşındırıyor olması.

İlerleyen yaşlarla beraber ortaya çıkan deformasyonları ortadan kaldırmak, daima büyük ve dolgun dudakların doğru dudak olduğunu sanmak, fazlalıkları ve kırışıklıkları utanılacak bir şey olarak görmek ve gizlemeye çalışmak, tamamen popüler kültürün ve tüketim toplumunun bizlere lanse ettiği “ideal insan tipiyle” doğru orantılı.

10. Lenslerle toplumun kör olması

renkli-lens_841469
Etrafa ölü balık misali bakmanız için birebirdir. Hadi ama yapmayın, hala denememiş olamazsınız.😂