Performansınız iş başında oturduğunuz saatlerle doğru orantılı değildir. Daha az mesai harcayarak daha verimli olabilirsiniz.

Kimisi tam zamanlı işinin geliri yetmediği için kimisi bir ofiste çalışmaktansa tek başına çalışarak hayatını devam ettirmek istediği için evden çalışmak zorunda hissediyor. Startup şirketler, yeni iş kuran girişimciler ve profesyoneller ise ofis giderleri işin başında altından kalkması zor bir yük olduğu için evden çalışmayı tercih edebilir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de açık ya da sanal ofis uygulamaları ile ‘ortak çalışma saatlerini’ ayarlamayı sağlayacak imkânlar var. Bununla birlikte bir ofiste doldurulan mesai saatlerinin üretkenliği ve verimliliği ne kadar artırdığı tartışılabilir. Öte yandan iş verenlerde evden çalışanların “rahatlığıyla” ilgili ön yargılar olduğu gibi zaman zaman freelance çalışanların kendi çalışma saatlerinin esnekliğini istismar ettiği söylenebilir. Tabii ki bu ellerindeki işleri zamanında teslim edememek gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Freelance çalışanların da çalıştıkları endüstriye ve mesleklerine göre çalışma saatlerini ayarlamaları hem teslim tarihlerini tutturmalarını hem de esnek çalışma saatlerini istismar etmeden kendilerine daha çok zaman ayırmalarını sağlayabilir.

1. Bir Takvim Belirleyin ve Tanıdığınız Herkesle Paylaşın

Sadece iş yaptığınız insanlarla değil aileniz ve arkadaşlarınızla da takviminizi paylaşın. Sürekli bir şeylerin yapılan işi sekteye uğratması üretkenlik katilidir. Evden çalışırken işiniz en çok aileniz ve arkadaşlarınız tarafından bölünür. Bu yüzden programınızı onlarla da paylaşmanız gerekiyor. Hangi günler hangi saatler arasında çalıştığınızı ve neyle uğraşacağınızı açıklayın. Onlara “İşimi kesintiye uğratma” (tabii ki bu üslup pek güzel değil) veya “Beni sadece acil durumlarda dürt” (daha iyi) gibi mesajlar da verebilirsiniz.
Her şeyden önce insanların evden çalışırken hâlâ çalıştığınız gerçeğine otomatik olarak saygı göstereceğini düşünmeyin. Yapmayacaklar. Evde olduğunuz için boş vaktiniz var sanıyorlar ama o işlerin öyle olmadığını insanlara anlatmanız gerekiyor. Anlamalarına yardımcı olun.

2. İşinizin Kalitesini Artıracak Donanım ve Yazılımlara Yatırım Yapın

Şimdi bir tasarımcıya Adobe Creative Suite’in lisansını al demek istemiyoruz. Alsalar ne güzel ama en azından bilgisayara iyi bir yatırım yapmak render vb. işlemlerin süresini azaltacağı için biraz kritik. Öte yandan evde çalışanların büyük bölümü vaktinin önemli bir kısmını araştırmaya harcadığı için hızlı bir internet bağlantısı, iyi bir bilgisayar, kaliteli bir telefon hatta belki ücretli birkaç uygulama kullanmayı bile gerekli kılabilir. Bunlarla birlikte şirketlerin, çalışanlarının ortopedik sağlıklarını hiçe sayarak aldığı ucuz ve kalitesiz çalışma sandalyeleri yerine çok daha rahat bir çalışma sandalyesine yatırım yapmak, özellikle sağlık açısından faydalı olur.

Yapacağınız işte verimi artıracak anahtar yatırımlara karar verdikten sonra diğer giderlerinizden kesinti yapabilirsiniz. Mesela iyi bir sandalyeniz olduktan sonra yemek masasında bile çalışabilirsiniz.

3. İş Gününüzü Bölün

Genellikle bir işe tüm odağımızı verebildiğimiz süre 1-2 saat arası. Bundan sonra çalışmaya devam ettikçe verim düşüyor, hata yapma riski artıyor, yeni bilgilerin hatırlanması zorlaşıyor. Bu nedenle her saat başı ya da en fazla 2 saatte bir kez 15-20 dakikalık aralar vererek çalışmanız gerekiyor. Böylece enerjinizi yeniden toparlayıp bir sonraki seansta işinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

Gününüzü 90’ar dakikalık çalışma seanslarına bölebilirsiniz. “Şu saatte işe başlayıp bu saatte kalkacağım” diyerek gününüzün toptan 8 ila 10 saatini çalışmaya ayırmayın. Bunun yerine işinizi 90’ar dakikalık 4 veya 5 seansa bölebilirsiniz.

4. Takviminize Tatil Ekleyin

Yapılacak Listesi: Hiçbir Şey

Freelance çalışanların hafta sonu çalışmak gibi bir “özgürlüğü” olsa da yine de en azından 1 tam günü dinlenmeye ayırmanın faydası görülebilir. Bununla birlikte günlük programınıza öğlen yemeği ve kahve veya atıştırma molaları eklemeyi de ihmal etmeyin. Hatta zaman zaman molalarınızı dışarı çıkıp yürümek, temizlik, çamaşırları makineye atıp asmak, ortalığı toparlamak gibi aktivitelere ayırarak bir taşla iki kuş bile vurabilirsiniz. Evde iş yoksa çıkıp yürüyüş yapabilirsiniz. İş başına dönüp odaklanmak için kendinizi nasıl toparlayabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz.

5. Bildirimleri Kapatın

Eğer iş için telefonunuzda ve tarayıcınızda Whatsapp kullanıyorsanız tüm bildirimleri kapatmasanız bile dikkatinizi dağıtma ihtimali olan kişi ve grupları en azından 8 saatliğine sessize almayı deneyebilirsiniz. İşletim sisteminizin masa üstü bildirimlerini de kapatmanız faydalı olabilir. Tam odaklanmış çalışıyorken ListeList’ten gelen Chrome bildirimi okumaktan kendinizi alamayacağınız bir içerikle karşınıza çıkabilir. Bu durumda işiniz bölünür, odağınız kaybolur ve dikkatiniz dağılır. Tabii ki iyi vakit geçirir ve kendiniz için faydalı bir şeyler öğrenebilirsiniz ama yetiştirmeniz gereken bir iş olduğunu unutmayın. Verdiğiniz molalarda ListeList’i kontrol edebilirsiniz.

6. Belli Bir Rutininiz Olsun

Evden çalışmanın en güzel yönü bir çalışma düzeninin size dayatılmaması ama bu bir çalışma düzeniniz, bir rutininiz olmayacağı anlamına gelmiyor. Düzensiz bir çalışma sürecinde önceliklendirme hataları yapabilir ve işten işe atlayıp bazı işleri yarım bırakabilirsiniz. Üzerinizde belli bir çalışma düzeni baskısı olmasa da kendi kişisel düzeninizi kurarak düzensizliğin neden olacağı riskleri en aza indirebilirsiniz. Kendinizi Dâhi Gibi Hissetmenizi Sağlayacak 7 Çok Etkili Ders Çalışma Tüyosu ve Richard Feynman ve Albert Einstein’ın İzinde: Daha İyi Öğrenmek İçin Ne Yapabilirsiniz? içeriklerinde önerdiğimiz yöntemlere göz atarak kendiniz için uygun bir araştırma, öğrenim ve üretim programı hazırlayabilirsiniz.

7. Haftada Bir Temizlik Yapın

Eğer ofisinizi eviniz bellemişseniz işle ilgili döküman, dergi, gazete, kitap, donanım vb. malzemeleri toparlamak için haftanın bir gününü ayırın. Tabii ki derli toplu ve sonra ihtiyacınız olduğunda geri dönüp rahatça bulabileceğiniz bir sistem de kurarsanız evde çalışırken çok daha rahat edersiniz. Çalışma ortamınız ne kadar düzenli olursa o kadar üretken olmanızı sağlar. Ayrıca başka insanların evdeki çalışma ortamınıza müdahale etmemesi, eğer siz eşyalarınızı nereye koyduğunuzu unutmadıysanız çok daha rahat bulmanızı sağlar. Böylece ihtiyacınız olan bir şeye erişme süresini azaltarak çalışma veriminizi artırabilirsiniz.

8. Bir Akşam Rutini Oluşturun

Evden çalışan bazı emekçiler akşamları ve geceleri çalışmayı tercih eder. Bununla birlikte gündüz çalışanların da bir gece rutini oluşturmasında fayda var. Özellikle reklamcılık gibi yaratıcı endüstrilerde bazı çalışanlar gündüz çalışmayı tercih etse de abuk subuk saatlerde gelen tashih isteklerine maruz kalabiliyorlar. Bu tarz istekler “bu saatte çalışmıyorum” diyerek bir sonraki günün programına eklenebilir. Birinci maddeyi hatırlayın. Bununla birlikte akşam saatlerinde bir sonraki iş gününü planlamak için kendinize biraz zaman ayırmanız faydalı olur. Ayrıca akşam saatleri gün içinde yaptığınız araştırmaların ve öğrendiğiniz diğer şeylerin üzerinden geçmek ve notlar almak için de uygun.

9. Bir Gündüz Rutini Oluşturun

İşlerinize başlamadan önce o gün yapacağınız iş listesinin bir kez üzerinden geçin ve günü zihninizde bir kez yaşayarak kendinizi yapacağınız işe hazırlayın. Bunu bir sporcunun antrenmana başlamadan önce ısınması gibi düşünebilirsiniz. O günkü hedeflerinizi, o hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenleri, aynı gün içinde bitiremeyeceğiniz işleri tespit edip ne kadarını bitireceğinizi vb. zihninizde canlandırabilirsiniz.

10. Evden Çalışmayı Rekabet Avantajı Olarak Görün

Evden çalışan birçok insan boş zamanlarında bile işten çok uzaklaşabildiklerini düşünmez ancak bu düşünce tarzı tersine çevrilebilir. Evden çalışanlar kendi seçtikleri saatlerde en az ofis çalışanları kadar, belki bazen daha da verimli çalışabildikleri için kendilerini şanslı sayabilir. Ayrıca birçok rakibine göre kendilerine erişilmeye çalışıldığında çok daha hızlı geri bildirim yapabilme olanağına sahip oldukları da bir gerçek.

Öz disiplin biraz zor gibi gözükse de evden çalışmak isteyenler için olmazsa olmaz bir olgu. Başlarda zorlayıcı gelse de bir kez alıştıktan sonra evden verimli çalışmak mümkün. Yapılması gereken sadece birkaç küçük ayar.

Kaynak: 10 Ways to Make Working From Home More Productive (and Free Up More Time for Yourself)

Evden Çalışanların Daha Verimli Olmasını ve Kendinlerine Daha Fazla Zaman Ayırmasını Sağlayacak 10 Tüyo ilk kez ListeList’te yayınlandı.