Carmen Hijosa deri uzmanlığı yapan bir girişimci. Danışmanlık yaptığı firma adına Filipinler’e ziyaret ettiğinde burada birçok çevresel ve üretimsel probleme şahit oldu. Üretilen ürünler hem doğaya hem de çalışanlara ciddi zararlar veriyordu. Bu probleme akıllıca ve çevresel çözüm getirmek adına bir fikir geliştirdi. Geliştirdiği fikir hem doğa dostu hem de dönüşümü mümkün olan bir üretim modelinden oluşuyor. Filipinler’de çok büyük bir ananas tarımı vardı ve ananasların yaprakları direk çöpe gidiyordu. Hijosa ananas yapraklarının yapısını incelediğinde deri ürünlerine alternatif üretecek bitki kaynaklı bir malzeme üretebileceğini fark etti.

Bölgedeki muz ve sisal bitkileri de inceleyen deri uzmanı Carmen Hijosa, aklındaki üretim döngüsündeki direnci karşılayan en iyi bitkinin ananas olduğunu keşfetti.

1_Bagstowear_pinatex-pineapple-leather-ananas-anam2

Uzun yıllar çalıştığı dergi endüstrisindeki işini terk eden Hijosa, sonraki yıllarda Londra’da Kraliyet Sanat Koleji’nde geçirmeye başladı.

2_ananas

Bu alandaki doktorasını kazandıracak patentli ürüne dönüştürme fikri burada ortaya çıktı.

3_ananas

Şimdilerde 64 yaşında olan deri uzmanı, Pinatex adını verdiği ananas kaynaklı deri ürünlerini satıyor.

4_ananas

Ham maddesinin ananas olduğu bu ürünlerin avantajları saymakla bitmez…

5_ananas

İlk olarak tarımsal bir üretimin yan ürünü yeniden değerlendiriliyor ve bunun için ekstra toprak, su, gübre gibi gerekli kaynaklar kullanılmıyor.

6_ananas

Bunun dışında; hayvansal bazlı deri ürünlerinin üretimi sırasında da kullanılan, zehirli kimyasal ve ağır metaller de kullanılmakta.

7_ananas

Et üretimi gibi deri üretimi de endüstriyel üretilen hayvanlardan geldiği için devasa bir karbon ayak izine sahip.

8_ananas

Yapay deriler ise petrol içerikli ürünlerden yapıldığını düşürsek; hayvan derilerinden çok da zararsız olduğu söylenemez.

9_ananas

Bu tür deriler daha ucuz fiyata sahip olsa da, tüketiciler artık eskisine göre daha bilinçli. Her şeyin nasıl yapıldığını ve zarar boyutuna karşı kayıtsız değiller.

10_ananas

Hijosa, artık tüketicinin de bu bakış açısını değiştirmek istediğini ve kullandıkları ürünlerin artık nereden geldiğine, nasıl üretildiğine dikkat ettiğini savunuyor.

Çöpe atılan ananas yaprakları çiftçilerin yeni bir ürünü kazandırmaları adına büyük öneme sahip.

11_ananas

Ayrıca bu yapraklardaki uzun lifleri çıkardıktan sonra gübre olarak kullanılmak üzere bir biyokütle elde ediliyor.

12_ananas

Bölgedeki fabrikalarla koordineli çalışan Hijosa, ananasla; ayakkabı, çanta, uçak koltuğu gibi “gerçek” derinin yerine geçebilecek tüm ürünler için sıfırdan bir üretim modeli geliştiriyor.

13_ananas

Azimli deri uzmanı Hijosa Puma ve Camper gibi büyük şirketler için prototip ürünler geliştirmiş bile.

14_ananas

Geliştirmiş olduğu malzemelerin ilerleyen dönemlerde hayvan derisi ürünlerin yerine kullanılacağından fazlasıyla emin.

15_ananas

Pinatex için çok uluslu şirketlerden yerel mağazalara birçok yerden yoğun talep var.

17_ananas

Çünkü Hijosa artık üretim yapan büyük şirketlerin hayvansal deri ürünlerine alternatifler aramaya başladığını düşünüyor.