Egzotik atmosferi ile her gezginin hayallerini süsleyen Tayland, 400’den fazla budist tapınağı, çarpıcı güzellikle doğası, muhteşem adaları ve dünyaca ünlü Tay masajı ile Güney Asya’nın her yıl milyonlarca turisti ağırlayan en popüler ülkesidir diyebiliriz. Tayland’ın egzotik atmosferinin yanında çekici bir özelliği daha var ki o da Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilemeyen tek Güneydoğu Asya ülkesi olması.

Tayland’ın gelişmekte olan kaotik başkenti olan Bangkok ise gezginler için harika bir yer ve ülkenin en kalabalık şehri. Doğu’nun geleneksel yaşamı ile Batı modernizmini kaynaştıran başkent Bangkok, son yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, iş merkezleri, şık otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan lüks alışveriş merkezleri ile adeta Asya’da parlayan bir yıldız bir çekim alanı haline geldi.

Bangkok, kalabalık olması, kokuları ve manzaraları baş döndürücü olmakla birlikte korkutucu da olabilir.  Bangkok, ilk defa gidenler için bunaltıcı, sıcak, gürültülü ve kokan bir kaos şehri izlenimi verse de kesinlikle bundan çok daha fazlası diyebiliriz. Lirik bir betimleme yapmamız gerekirse Bangkok, renklerin, kokuların ve tatların arasında egzotik bir yolculuktur.

Yeterince övdükten sonra şimdi gerçek konumuza gelelim. Bangkok ile ilgili bahsetmek istediğimiz başka bir konu var. Önce sorumuzu soralım: Bangkok’un tam adını biliyor musunuz? Bilenler olup da söylemekte zorlananlar olduğunu tahmin ediyoruz ancak hiçbir fikri olmayanlar için bir ipucu verelim: Bangkok, tam adının bir ağız dolusu olmasından öte bir profile sahip ve kesinlikle dünyanın en uzun şehir adı ödülünün sahibi.

Söylemedi demeyin!

Bangkok’un gerçek adı tam olarak 11 kelime ve 168 harften oluşuyor ancak kimse ezberleyemediği için kısaltılıyor.

Bangkok

Şehrin adı çok uzun olduğu için önce iki sözcüğe düşürülmüş ve Krungthep Mahanakhon denilmiş ancak turistlerin telaffuzda zorluk çekmemesi için kısaca Bangkok adı kullanılmaya başlanmış.

Bangkok

Belirtildiğine göre lise seviyesindeki öğrencilerin bu ad için ezbere okuma yarışmaları yapılıyor; öğrenciler tonlama ve uzatmalar için çalışmalar yapıyor.

Bangkok

Bangkok’un gerçek adının tamamını tek bir solukta söylemek kesinlikle zor ve şehrin adını bir ehliyet üzerinde hayal etmek gerçekten komik geliyor.

Bangkok

Melekler Şehri’ni ziyaret edenlerin çoğu için Bangkok adını bilmek genellikle yeterli oluyor.

Bangkok

Şehrin gerçek adının tam olarak nasıl söyleyeceğini bilen dost bir ziyaretçi bulmak da sanıyoruz zor olacaktır.

Bangkok

Land of Smiles’a gitmeden önce birkaç Taylandca kelime öğrenmek önemli ve faydalı olsa da Bangkok’un tam adı bu kategoriye girmiyor.

Bangkok

Ancak  yerli halkı, diğer turistlerinden daha fazla etkilemek isteyen gezginlerin biraz ders çalışmaları gerekiyor.

Bangkok

Bangkok’un resmi adı olan paragrafı (!) ezberlemek için vakti olmayanların Krung Thep yani Melekler Şehri adını bilmeleri yeterli olacaktır.

Bangkok

Bangkok’un tam adı: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

Bangkok

Evet, nefes alabilirsiniz!

Kaynak 1, 2