Daha önce buna benzer video sıkıştırmaları görmüştük. Özellikle Kafka’nın ünlü öykülerine çok güzel animasyonlar da yapılmıştı. Bir başka örnek verecek olursak efsane dizi Breaking Bad’in tüm bölümleri sıkıştırılarak 2 saatlik güzel bir film ortaya çıkmıştı. Şimdiyse sırada Dünya Edebiyat Klasikleri var.

Edebiyat klasikleri denilince akıllara ilk olarak kalın kitaplar geliyor. Bu kitapları özet şeklinde video formatında görmek çoğumuzun işine gelir. Bu inkar edilemez bir gerçek fakat klasikleri 6 saniyelik videolarda görünce ister istemez şaşırabiliyoruz.Youtube Vine’dan esinlenerek getirdiği bu yeni özelliği kapsamında Dünya Edebiyatı Klasiklerini 6 saniyelik videolar eşliğinde bizlere sunuyor.

1. Drakula


Drakula temasını damarlarımıza kadar işlemiş olan Bram Stoker dünyayı bu karakterle ünlü eseri sayesinde tanıştırmış oldu. Hikaye yazılırken III. Vlad’dan yola çıkılmış.

2. Romeo ve Juliet


Wiliam Shakespeare’ın ünlü eseri İngiliz ve dünya klasiklerinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilebilir. Yasak aşkın tüm masumiyetini içinde barındıran oyunun 1591-1596 yazıldığı inanılıyor.

3. Don Kişot


Miguel de Cervantes’in ünlü eseri Don Kişot, yaşlı bir maceraperestin yel değirmenleri gibi birçok objeyi hayal dünyasında düşman olarak kurgulamasını ve onlarla savaşmasını anlatıyor.

4. Dr. Moreau’nun Adası


Hayvanlara yapılan deneylere dikkat çeken, Herbert George Wells’in 1896’da yayınlanan bilimkurgu romanı distopik tarzdaki en önemli klasiklerden.

5. Dorian Gray’in Portresi


Oscar Wilde’ın 1891’de yayınlanmış tek romanı edebiyat alanındaki klasiklerden biri olarak görülüyor.

6. 80 Günde Devri Alem


Jules Verne’nin efsaneler arasına geçmiş klasikleriden biri olan eserin filmi de yapılmıştı. Bilimkurgu ve distopik anlamda çok önemli eserler veren yazar, 19. yüzyıla damga vurmuştu.

7. Hamlet


Videoda yine Shakspeare’in efsanelerinden olan Hamlet’in entrikalı hikayesi 6 saniyede anlatılmış. Esere özetleyen tek obje de itinayla kullanılmış.

8. Dönüşüm


Franz Kafka’nın aile ve toplum sorunlarını yüzümüze vurduğu efsane Dönüşüm kitabı da klasikler arasında yer alıyor.

9. Alis Harikalar Diyarı’nda


Lewis Carroll’un yazdığı Harikalar Diyarı’nı da bilmeyeniz yoktur sanırım yoktur. Videoda yer verilen tema ise eserde yer alan başrol karakterlerden tavşanımızın repliği işlenmiş.

10. Moby Dick


“Bana İsmail Deyin.” cümlesi ile başlayan Herman Melville’nin unutulmaz romanı da bu çalışma arasında bulunuyor.
Kaynak: 1

The post Dünya Klasiklerini 6 Saniyede İzleten Youtube Uygulamasından 10 Harika Örnek appeared first on .