Edebiyatçıların birçoğu hayvanlarla olan arkadaşlıklarını sevginin de ötesinde bir yerde tutarlar. Arkadaşlık, gerçek anlamını belki de bu sevginin varlığından almıştır onlara göre. Mutluluğu da aynı sevginin orta yerinden yakalamayı umut eden çoğu yazar, hayvanlarla olan yakınlıklarını her zaman umutla besleyip büyütmüşlerdir.

Hayvanlarla vakit geçirmek en büyük mutluluk ve huzur kaynağıdır. Çünkü sevginin karşılıksız hali, canlılar arasında en çok hayvanlarda gözlenir.

Dünyaca ünlü yazarların hayvan dostlarıyla olan hallerini ve onlara dair düşüncelerini sizler için listeledik.

1. Charles Dickens ile kuzgun dostu Grip

1

Dickens, hayvanlarla olan ilişkisini en yoğun biçimlerde yaşayan yazarlardan biriydi. Öyle ki kedi, köpek, midilli ve kartalının yanı sıra bir de Grip adını verdiği kuzgunu vardı. Grip, çeşitli sesleri taklit etmeyi biliyordu. Dickens ise Grip’in çıkardığı sesleri defterine not etmekten büyük mutluluk duyuyordu. Yazar, kuzgunu Grip’i öyle çok seviyordu ki, ölümünün ardından Barnaby Rudge adlı romanında kitaptaki karakterlerden birine dönüştürmüştü.

2. Mark Twain ile kedisi Bambino

2

Mark Twain, kedisi Bambino’ya sevgiyle bağlıydı. Bir gün ortadan kaybolunca gazeteye kayıp ilanı veren Twain, uzun süre telaşlı bir şekilde kedisini aradı. Fakat Bambino komşunun bahçesinden çıkmıştı. İlanı gören pek çok kişi Bambino’ya benzediğini iddia ettiği kedileri Mark Twain’in evine getirmişti.

3. Flannery O’Conner ile tavuskuşları

3

O’Conner, gerçek bir tavuskuşu hayranıydı. Hatta kitaplarında bu hayvanlarda “kuşların kralı” diye bahsediyordu. Çiftliğinde yüzden fazla tavuskuşu beslemiş, hatta devekuşu ve ördeklere de ayrı bir ilgiyle yaklaşmıştı.

4. Kurt Vonnegut ile minik köpeği Pumpkin

5

Köpeğine büyük bir ilgi ve sevgiyle yaklaşan Kurt Vonnegut, küçük Pumpkin ve diğer tüm köpeklere duyduğu sevgiyle insanlara duyduğu sevgiyi birbirinden ayırmakta zorlandığını söylüyordu.

5. Virginia Woolf ile köpeği Pinka

6

Woolf, cocker spaniel cinsi köpeklere karşı ayrı bir ilgiyle yaklaşıyordu. Hatta şair Elizabeth Barrett Browning’in köpeği Flush’ın kurgusal biyografisini bile yazmıştı.

6. Ernest Hemingway ile kedisi Pamuk Prenses

7

Hemingway, Pamuk Prenses adını verdiği kedisini çok seviyordu. Pamuk Prenses, henüz yavruyken kendisine bir gemi kaptan tarafından hediye edilmişti. Yazarın müzeye çevrilen Florida’daki evinde de birçok kedi bulunuyor.

7. Lord Byron ile ayısı

9

Şair Lord Byron, hayvanları çok seviyordu. 1800’lerin başında Trinity College’a okumak için giderken köpeğini de yanında götürmüş, ancak kampüse köpek girişinin yasak olduğu bilgisiyle karşılaşmıştı. Bunun üzerine şansını bir de ayıyla denemek isteyen Lord Byron, arkadaşına yazdığı mektupta söz konusu ayıdan şu sözlerle bahsetmişti: “Yeni bir dost edindim, bu dünyadaki en iyi dost, evcil bir ayı! Onu buraya getirdiğimde bana onunla ne yapmayı düşündüğümü sordular, ben de ‘Arkadaş olacağım!’ dedim.”

8. Gertrude Stein ile kanişi Basket

10

Gertrude Stein ve arkadaşı Alice B. Toklas, özellikle beyaz kanişlere bayılıyorlardı. Hatta birlikte yaşadıkları bütün beyaz kanişlere Baket adını koymuşlardı. Kanişlerin beyazlıklarını korumaları için ise sülfürlü suyla banyo yaptırıyorlardı.

9. John Steinbeck ile köpek dostları Toby ve Charley

11

Steinbeck’in sevgili köpeği Toby, yazarın Fareler ve İnsanlar romanının taslağını yemekle ünlü bir köpekti. Yazar, bu olayın ardından romanı yeni baştan yazmak zorunda kalmıştı. Charley ise Steinbeck’in Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında kitabının baş kahramanıydı.