Bazen gizli gizli, bazen açıktan, bazense istemeden yapacaksınız, ama hepiniz yapacaksınız. Ben yapmam, yapmadım diyen yalan söylüyordur çünkü bu sizin elinizde olan bir şey değil. Doğumun ardından bir süreliğine de olsa tamamıyla bebeğin kontrolünre girmiş bir robot haline geleceksiniz. Ne vaktiniz kalacak bunları yapmak için ne takatiniz. Ama onun bir gülüşü yok mu… Dünyalara bedel… Evet bunu biliyoruz ama bu yine de bir haftadır duş almadığınız gerçeğini değiştirmiyor.

1. Babanın da bebek bakımında yardımcı olması kaçınılmaz, ancak ilk altı ay boyunca her ağlamasında sizi çağırıyor olması… Ne bileyim…

01 annelik

2. Bebek kokusunun güzelliğini bilmeyen yok ama siz her fırsatta adeta bebeğinizi içinize çekiyorsunuz.

02 annelik

3. Acaba gecenin bir vakti uyanıp da “nefes alıyor mu?” diye bebeğini kontrol eden bir tek siz misiniz? Emin olun değilsiniz.

03 annelik

4. Yapmanız gereken onlarca iş varken bebeğinizin üzerinizde uyumasını izleyip bundan deliler gibi keyif almanızı anneliğinize veriyoruz.

04 annelik

5. Mesela yapmanız gereken işlerden biri de duş almak olabilir, zira buna fırsat bulamadığınız hepimizin malumu.

05 annelik

6. Bebeğinizle ilgili her şeyi internette aramanıza, bulduklarınız karşısında dehşete düşmenize ne diyelim?

06 annelik

7. Yan odada uyuyan bebeğinize daha yakın olmak için bebek kamerası aldınız, ama TV izler gibi başından kalkamıyorsunuz.

07 annelik

8. Sizce de sosyal medyada bebeğinizin, neredeyse hepsi birbirinin aynısı olan fotoğraflarını çok fazla paylaşmıyor musunuz?

08 annelik

9. Veya henüz bebek sahibi olmayan arkadaşlarınıza derhal bebek yapmaları konusundaki baskılarınız biraz tuhaf kaçmıyor mu?

09 annelik

10. Korkmayın bunamıyorsunuz ya da B12 vitamini eksikliğiniz yok, bulaşıkları makineye doldurup çalıştırmayı unutmanızın tek sebebi yorgunluk.

010 annelik

11. Banyoda gördüğünüz tomar tomar saçlar sizin evet, ama korkmayın bu gayet normal bir süreç biraz daha böyle devam edecek.

011 annelik

12. Kıyafetlerinizdeki kahverengi leke bizce çikolata lekesi değil… Hatta omuz kısmındaki o beyaz olan leke de süt lekesi değil…

012 annelik

13. E sütü veren sizsiniz elbette ki aklınızdan “tadına baksam mı?” diye geçirmeniz veya tatmanız çok da acayip değil.

013

14. Bebeğinizde gaz yapmasın diye yediklerinize içtiklerinize dikkat etmeye çalışıyorsunuz, ama nafile o gaz olacak kaçarı yok!

014 annelik

Bonus – Merak etmeyin cinsel isteğiniz ölmedi, vücudunuzun kendini toparlaması için en az altı haftaya ihtiyacı var.

015 annelik