Tüm duyularınıza aynı anda ziyafet çektirebilecek bir gezintiye çıktığınızı düşünün. Tarihin buram buram kokusuna, tabiatın her tondan yeşili eşlik ediyor. Bol oksijen… İştahınızı durmadan kabartacak kadar bol! Şehrin eşsiz yemeklerine yer açıyor midenizde. Hücrelerinizde bayram havası.

Evet çoğumuzun kendine göre belirlediği dünyada görülmesi gereken yerler listesi var. Trabzon hem doğa severler hem de tarih sevdalıları için bu listede muhakkak ilk sıralarda yer almalı. Uzak ülkelere gitmeden önce yanıbaşımızdaki bu cennete tanık olmanızı şiddetle öneririz.

Yaklaşık 5000 yıllık tarihi, püfür püfür esen yaylaları, hiç görmediğiniz kadar yeşiliyle Doğu Karadeniz’in Yeşil Cenneti Trabzon’un gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

1. Uzungöl

uzungol
Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bu turistik belde her yıl tüm dünyadan misafirlerini ağırlıyor. Yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl sık ormanları ile doğaseverlerin adeta gönlünü mest ediyor.

Doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları burada epey ilgi görmekte. Çevresindeki restoranlarda muhteşem doğa manzarasının tadını çıkarırken alabalık ve mıhlamalarından da tatmayı unutmayın. Tadı damağınızda kalacağının garantisini veriyoruz.

Göl’ün biraz yukarısına doğru ilerleyebilirseniz oradan kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Sümela Manastırı

sumela-manastiri
Sümela Manastırı’nın MS. 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği iddia ediliyor. Altındere Milli Parkı’nın içinde bulunan bu yapı o kadar heybetlidir ki zaman zaman bulutların üzerinden bile yükselebilen görüntüsüyle kendine hayran bırakır. Sadece Trabzon değil tüm ülkemiz genelinde en çok turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Dik dağ yamacına yapılmış olan bu yapı karşısında büyülenmemek mümkün değil.

Tarih’e ilgi duyanlar Sümela Manastırı’nın tarihi dokusuna canlı şahit olduklarında yaşayacağı tatmin son derece doyurucu olacaktır. Eve dönerken fotoğraf arşivinize bir başka kartpostallık manzara ekleyeceğiniz kesin.

3. Trabzon Kalesi

trabzon-kalesi
Şehrin en yüksek tepesinde yer alan Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra denizden gelebilecek düşman saldırılarına önlem almak için yaptırılmıştır. Günümüze kadar yapısını hiç bozulmadan koruyabilmiş olması sağlamlığının en büyük göstergelerindendir.

Yukarı hisar, aşağı hisar ve orta hisar olmak üzere 3 bölümden oluşur. Kale o kadar uzundur ki deniz seviyesinden başlar ve şehrin en büyük tepelerine dek uzanır. Şehirde görülmesi gereken ve çok sayıda turist çeken bir başka tarihtir Trabzon’un kalesi.

4. Vazelon Manastırı

vazelon-manastiri
Trabzon’un yaklaşık 40 km güneyinde bulunur Vazelon Manastırı. Bölgenin en eski manastırı olarak bilinmektedir. Kuruluş tarihi hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte yapılan araştırmalar MS. 270-317 dönemlerini işaret ediyor bu güzide yapı için.

Pek çok sırlara vakıf olan Vazelon Manastırı’nın inşa edilmesi sayesinde Sümela Manastırı’nın inşa edilebildiği rivayetleri var şehirde. İnsanı ilk gördüğü anda büyüleyen mimarisinin doğaya olan ahengi, hiçbir söze gerek kalmadan tek bir fotoğrafla bile gösterebiliyor muhteşemliğini.

5. Ayasofya Müzesi

ayasofya-muzesi
Dönemin Trabzon İmparatoru olan 1. Manuel Komnenos tarafından 1238-1263 yıllarında inşa edildi. Günümüze gelene kadar birçok kez kullanım şekli değiştirildi. Kimi zaman cami, bazen kilise bazen de müze olarak kullanılan bu yapı ne olursa olsun güzelliğini kaybetmemiş ve kendine tarih katmaya devam etmiştir.

Mimari yapılara düşkünseniz eğer bu yapıyı görmenizde fayda var. Bizans dönemi geleneksel mimarisinin izlerini taşıyan Ayasofya Müzesi’nin, kare haç görünümü ve merkezi kubbeye sahip oluşu ilgi çekecek cinsten. Gezip görmeniz gereken yerlere tereddütsüz eklemelisiniz, bizden söylemesi.

6. Boztepe

boztepe
Trabzon’un tüm güzelliklerine bir de kuşbakışı bakın. İhmal etmeyin, üşenmeyin. Boztepe’ye çıkın ve bakın. Trabzon’a gezmeye gidenlerin genellikle ilk ya da son uğradığı yer olur Boztepe. Güneş’in doğuşunu izlerken kahvaltınızı yapmak isterseniz daha iyi bir tercih yoktur desek çok söylemiş olmayız. Aynı şekilde güneşin batışını izlemeye giden doğa severlerin ve romantiklerin de uğrak noktasıdır burası.

7. Sera Gölü

sera-golu
Sera gölü, Trabzon yıldızlı mevkisinden 4 km yukarda oluşuyla şehre en yakın doğa harikalarından biridir. Ailenizle veya sevgilinizle deniz bisikletine binip romantik dakikalar geçirebilmek için son derece uygundur. Hayal ürünü mü diye sorgulatacak bir tabiatın içinde bulursunuz kendinizi.

Göl içinde ağaçlar ve çeşitli bitkiler mevcuttur. Ayrıca göl çevresinde bulunan restoranlar sayesinde, yağmurlu bir güne denk gelseniz dahi manzaranın tadını uzunca çıkarabilmekten mahrum kalmazsınız.

8. Peristera Manastırı

peristera-manastiri
Peristera Manastırı, MS. 752 yılında 250 metre yükseklikteki kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiş. Yine Trabzon’un eşsiz tabiatıyla bütünleşen ve turistlerin son derece ilgisini çeken önemli yapılardandır.

Yunanistan’a gidenler bilir, orda ki Meteora Manastırlarını andıran yapısı vardır. Bulunduğu konum ve mimarisi itibariyle göz alıcıdır Peristera Manastırı.

1906 yılında yangına maruz kalmasına rağmen Abdulhamit Han derhal yenilenmesini sağlamış ve bu büyük değere sahip çıkmıştır. Başlı başına yine koca bir tarihi temsil eden Peristera’nın yakından görülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

9. Çal Mağarası

çal-magarasi
Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunan Çal Mağarası, Dünya’nın en uzun ikinci mağarasıdır. Buraya ulaşmak için biraz yokuş çıkmanız gerekiyor ancak sonunda karşılacaklarınız buna değer. Giriş için cüzi bir miktar ödüyorsunuz sadece. Sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu harika doğal şekiller içeriye adımınızı attığınız ilk andan itibaren göze çarpmaya başlıyor.

Mağaranın 1 km’lik alanı ziyarete açık. Uyaralım, içerisi serin olduğundan dolayı tedarikli giyinmenizde fayda var. Dar ve kaygan patikalara da dikkat edin. Bir diğer göz alıcı güzellik ise mağaraya konulan şık ışıklandırmalar ve karşılacağınız muhteşem şelale. Trabzon’a gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri olduğuna emin olabilirsiniz.

Uzmanlar aynı zamanda Çal Mağarası’ndaki rahat hava hareketinin astım ve sinüzite iyi geldiğini belirtiyorlar. Özetle burası neresinden bakarsanız bakın ‘Beni görmelisiniz!’ diye haykırıyor.

10. Bedesten Çarşısı

bedesten
Trabzon’un en eski yapılarındandır. Osmanlı dönemine ait kapalı çarşılara bedesten denirdi. Türk bedestenler içerisinde tek kubbeli olan ilk ve tek bedestendir. Biraz da alışveriş diyorsanız buraya yolunuz illa ki düşecektir.
trabzon-yayla
Trabzon yaylalarının güzelliği dillere destan. Bunu bilmeyenimiz yoktur. Oksijen depolamak, kendinize görsel ziyafet armağan etmek isterseniz çok doğru bir tercih olacaktır. Lapazen Yaylası, Şerah köyü, Haldizen Yaylası, Şekersu Yaylası, Garester Yaylası en çok bilinen ve turistlerin de ilgisini çeken yaylaların başında gelir. Bunların bir kaçını tabi mümkünse hepsini ayrı ayrı görmeniz sizlere harika bir doğa serüveni tecrübe etmenizi sağlayacaktır.

Şayet böyle bir gezinti yaparsanız bedenen ve ruhen ne kadar arınabileceğinizi tahmin etmek güç değil. Özellikle bahar aylarında kendinizi buralarda ödüllendirmek, cennetten birkaç kesiti deneyimlemek gibi gelecek! Şimdiden kendinizi ayarlayın!