Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ilginç açıklamalarıyla dünya gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Göreve gelmeden önce birçok konuda söz veren Meksika Devlet Başkanı Obrador, şimdiden sözlerinin bir kısmını tutmaya başladı. Mesleğini para için yapmadığını iddia eden Başkan Obrador, son basın açıklamasında mal varlığından da bahsetti. Göreve geldiğinden beri çeşitli konularda tasarruf önlemleri alan Obrador, sıra dışı açıklamalarda bulundu.

Göreve gelmeden önce birçok konuda vaatlerde bulunan Obrador, koltuğa oturmasıyla birlikte verdiği sözleri tutmaya başladı

Kendisinden önce yapılan lüks harcamaları kısıtlayacağını ve tasarrufa gideceğini açıklayan Meksika Devlet Başkanı Obrador, 1 Aralık’ta yemin ederek çalışmalarına başladı. Tasarruf konusunda hızlı adımlar atan Başkan, ekonomi politikasına ve tasarruf tedbirlerine dair yaptığı açıklamalarla adından sıkça söz ettiriyor.

Lüks uçakları satışa koydu, sarayın kapılarını halka açtı, kendi maaşında indirime gitti

Başkan Obrador, 2012 yılında 200 milyon doların üzerinde bir rakama satın alınan uçağa ek olarak 100’ün üzerinde uçak ve helikopteri de satışa koydu. 80 yıllık sarayın kapılarını halka açacağını söyleyen Obrador, “Los Pinos” adı verilen sarayda halkı ağırladı.

Basın açıklamasında cüzdanını çıkartan Başkan, kendisinin ve eşinin mal varlığını açıkladı

Kendi maaşını yıllık 63 bin dolara düşüren Meksika Devlet Başkanı Obrador, eşinin de yıllık 72 bin dolar kazandığını söyledi. Cüzdanında yaklaşık 50 lira değerinde peso bulunan Başkan, Amerika’da yaşayan bir Meksikalıdan aldığı 2 doları da uğurlu gelmesi için yanında taşıdığını söyledi.

Yolsuzluğu bitirme ve yoksullara destek olma parolasıyla yola çıkmıştı

Seçilmeden önce birçok vaatte bulunan Başkan Obrador, yoksulluğu bitirme sözü vermişti. Halk fakirken lüks uçaklara binmekten utanacağını söyleyen Başkan’ın şahsi uçağı da bulunmuyor. Meksika Başkanı Obrador, ulaşımını ticari uçaklarla ve Volkswagen marka makam aracıyla sağlıyor.

Mal varlığıyla ilgili birçok açıklamada bulunan Obrador’un yalan söylediğine dair iddialar da mevcut

Temmuz seçiminde Obrador’un rakiplerinin yanında yer alan Vicente Fox, Obrador’un yalan söylediğini ve mal varlığını akrabalarının üzerine geçirdiğini iddia etmişti.

23 bin dolar birikmiş parası olduğunu söyleyen Başkan, idealleri ve prensipleri için yaşadığını söylüyor

Hayatı boyunca parayla ilgilenmediğini söyleyen ve prensipleri için savaştığını açıklayan Meksika Başkanı Obrador, zengin olan herkesin kötü olduğunu düşünmediğini de belirtti. Meksika Devlet Başkanı Obrador, solcu olarak biliniyor ve toplumun birçok kesimi tarafından popülist olarak görülüyor. Kredi kartı kullanmadığını da belirten Başkan Obrador’un sıra dışı açıklamaları, tüm dünya gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Kaynak: 1 2 3