20. yüzyılın çok yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton, aralarında birçok ünlü ismin de yer aldığı portreleriyle tanınır. Aynı zamanda Oscar ödüllü bir kostüm tasarımcısı olan Cecil Beaton’ın, Londra, National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper küratörlüğünde, 100 binden fazla negatif, 9 bin vintage baskı ve 42 kupür albümünün bulunduğu Sotheby’s Cecil Beaton Studio Archive koleksiyonunda, 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet portreleri var.

Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi önemli isimlerin portrelerini çekmiştir.

cecil 1

Cecil Beaton, fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra, yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı olarak tanınan çok yönlü bir isimdir.

cecil 2

Beaton, özellikle 1927 – 1956 tarihleri arasında Vogue dergisi için hazırladığı kapaklarıyla hatırlanıyor. Ne var ki, Beaton’ın unutulmaz kareleri yalnızca bunlarla sınırlı değil. Sanatçının II. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill’i ofisinde gösteren fotoğrafı ve;

cecil 3

Yine aynı tarihlerde Life dergisine kapak olan, bombayla yaralanmış üç yaşındaki Eileen Dunne portresi de en önemli eserleri arasında sayılıyor.

cecil 4

Beaton, varlıklı bir tüccarın oğlu. Ama babası ve annesinden devraldığı yalnızca maddi zenginlik değil. Çok geniş bir alana yayılan özel yetenekleri de ailesinden geliyor.

cecil 5

Başarılı iş yaşamının yanı sıra bir tiyatrocu olan babası, annesiyle de sahnedeyken tanışmış zaten. Cecil, lisedeyken görsel yetenekleri ve olağanüstü güçlü sesiyle ilgi çekmişti. Daha o zamanlarda, çocukken dadısından almış olduğu basit Kodak makinesiyle çektiği fotoğrafları yetkinleştirmiş, kız kardeşleri ve annesini model alarak çektiği fotoğrafları cemiyet dergilerine yollamaya başlamıştı.

Akademik yaşama ilgi duymuyordu, çeşitli okullara devam ettikten sonra sanat ve tarih okuduğu Cambridge’i de diploma almadan bıraktı zaten. Ses getiren ilk fotoğrafı Malfi Düşesi’ninkiydi ve Vogue dergisinde basılmıştı.

cecil 6

Modelinin olabildiğince güzel görünmesi için uğraşıyordu ama geleneksel portre fotoğraf tarzını sevmiyordu. Modellerini alışılmadık pozlarda oturtup, muhteşem bir arka plan yapardı. Böylece kişiyi kompozisyonun odağı değil, sadece bir parçası olarak gösterirdi.

cecil 7

Sonuç olarak, fotoğrafları kendi başlarına sanat eseri olarak görülürdü.

Şansını Atlantik Okyanusu ötesinde de denemek isteyerek New York’a gitti, Condé Nast Publications ile uzun soluklu bir anlaşma yaptı. Ünü arttıkça, dönemin film yıldızlarının büyük bölümü Beaton’a fotoğraf çektirmek istedi. Gary Cooper ve Marlene Dietrich ona poz veren starlardan yalnızca ikisiydi

cecil 8

Daha sonra, Kraliçe Elizabeth de ondan bir dizi fotoğrafını çekmesini istedi. Kraliçe, Beaton’ın çıkardığı işten o kadar etkilenmişti ki, Beaton kraliyet ailesinin resmi fotoğrafçısı olarak atandı.

cecil 9

Beaton fotoğrafçılığın yanı sıra sahne ve kostüm tasarımıyla da ilgileniyordu ve Gigi ve My Fair Lady filmlerindeki çalışmaları nedeniyle Oscar ödülü aldı.

cecil 10