Muş'ta ortaokul öğrencisi Mert Delibalta, terörün bölgeye verdiği zarardan etkilenerek, toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen drone tasarladı. ( İbrahim Yaldız - Anadolu Ajansı )

Akıl yaşta değil baştadır diye boşuna söylememiş atalarımız. Yaşadığı bölgedeki terör eylemlerinden yola çıkarak belki de gelecek yüzyıla damga vuracak bir projeye imza atan bu genç arkadaşımız bu sözün kanıtı niteliğinde. Biz ortaokuldayken taso falan oynuyorduk; o ise terörün zararını minimuma indirmeye çalışıyor. Tebrikler sana gelsin Mert Delibalta… :)

Muş’ta 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mert Delibalta terörün bölgeye verdiği zarardan etkilenerek harika bir icat tasarladı.

Ortaokul öğrencisinden "bomba bulan casus drone"

2071 Melikşah Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Mert Delibalta 6 ay önce başladığı projesinde drone ile toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit etmek için çalışmalara başladı.

mert6

Mert Delibalta, projenin amacının toprağa gömülen, menfez ve köprü altına yerleştirilen patlayıcıları havadan tespit etmek olduğunu söyledi.

mertdelibalta1

Yaklaşık 4 ay gibi bir sürede tamamladığı projesi ile Erciyes Üniversitesin’in düzenlediği “2. Uluslararası Eru Mekatron Robot Yarışması’na” katılan Mert Delibalta, birinci oldu.

4e2c0b448a557694a2fb5e9319c2978c

Bu projeye imza atarken görüntü işleme cihazı, kontrolcü kartı, karbon fiber özel çizilmiş şase, kamera, motor, yazılım ve kumanda kullanan başarılı öğrenci bu cihaza barutun elementlerini bilgisayar ortamında java yazılımı desteğiyle kodladı.

dronejpgjesC0sdf

Kodlanmış görüntü işleme cihazına bağlı olan kamera, bu elementleri gördüğünde dedektör sistemi sayesinde hemen uyarı sinyali vererek barutun nerede olduğunu gösteriyor.

mert4

Geliştirdiği bu drone bir metre derinliğindeki barutu bulabiliyor. Ayrıca Mert bu cihazın yapım aşamasında barutun elementlerini tanıtmak için bin 107 satır kod yazdı. Bu kodlama işlemi ise 3 ay sürdü.

mert5

Mert Delibalta, bu proje çalışmalarında sadece okulun laboratuvarını kullandığını ve hiç kimseden destek almadığını ifade etti.

Ortaokul öğrencisinden "bomba bulan casus drone"

ListeList ailesi olarak kendisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz…

Kaynak:1

The post Bomba Bulan Drone İcat Ederek Teröre Karşı Umut Olan 11 Yaşındaki Mert appeared first on .