Dövme yaptırmak, birçok insan için hem bir tutku hem de oldukça endişelendirici bir durum. Sonsuza kadar vücudunuzda kalacak bir şeyi yaptırmak elbette oldukça riskli. Bu yüzden dövme yaptıranların çoğu yaptıracakları şeyin bir anlam ifade etmesini isterler.

Bazı dövmeler ise öyle anlamlar taşır ki duyduğunuzda sizi derin düşüncelere sürükler. Çünkü dövmeler aynı zamanda bazı şeyleri sonsuza kadar hatırlamanın bir yoludur. İşte biz de, yaptırdıkları dövmelerin arkasında oldukça etkileyici hikayeler olan kişileri listeledik…

1. “7 ayın sonunda nihayet ailem, köpeğimiz ve evimiz için bu dövmeyi yaptırabildim. Ailemin yaptığı ev, pencerede köpeğimiz ve anne ve babamın baş harfleri…”

“Bu benim büyüdüğüm ev”

“Bu ise 28 Haziran 2017’de olanlar. Bir gaz sızıntısının sebep olduğu yangın 3 evi mahvetti. Ailemi ve köpeğimi öldürdü…”

“Sonuç: Birkaç resim dışında her şey yandı, yok oldu. Bunu ise sempati kazanmak için paylaşmıyorum, herkesin böyle bir felaketin olabileceğini ve herkesin başına gelebileceğini görmesi için paylaşıyorum. Böyle bir şey başınıza geldiğinde, her şey yanıp kül olduğunda kalanlardan birini seçip yolunuza devam ediyorsunuz.”

“Ağlamakta sorun yok. Terapiye gidin, yardım alın, kaybettiğiniz insanlarla birlikte olma isteğiniz için. Hiçbir şey gerçekten iyileştirmeyecek, ama en azından deneyebilirsiniz.”

2. “Babam, 15 Aralık 2016’da öldü ve ben bugün bu dövmeyi yaptırdım…”

3. Bu dövme, depresyonla savaşan karıma destek olmak için

4. “Sahip olduğum tek dövme bu. Dedemin 2. Dünya Savaşı’nda Mauthausen toplama kampında sahip olduğu kimlik numarasının tam olarak aynısı.”


“96 yaşına kadar mutlu bir şekilde yaşadı. Onu gömmemizin ardından bir Polaroid ile dövmeciye gittim. Sanatçıya onun benim için ne kadar önemli olduğunu ve yaşadıklarını anlatıyordum. Ödeme için kasaya gittiğimde sanatçı uzattığım parayı iterek, “12 yıldır bu işi yapıyorum, bu benim yaptığım en önemli dövmeydi. Para istemiyorum” dedi. Dövmenin bir fotoğrafını çekti, orijinalini ona verdim.”

5. “Annem birkaç ay önce sonsuzluğu gitti ve ben dün ilk dövmemi yaptırdım. Annem sürekli bize küçük notlar bırakırdı. Ben de birini dövme yaptırdım”

6. “Kızının koklear implantının aynısının dövmesini yaptıran bir baba”

7. Oğlunun özgüvenini arttırmak için kanser ameliyatından sonra oluşan yara izini kendi kafasına dövme olarak yaptıran baba

8. Oğlu SIDS (ani çocuk ölümü)’den ölen ve onun kahkaha sesini dövme yaptıran bir baba

9. “Babam 2009’da sonsuzluğa gitti, bir hatırlatıcı olarak 2.sınıf yıllığıma yazdığı notu dövme yaptırdım”

10. “Babamın sonsuzluğa gittiği sırada okudğu kitap”


“Babam ben doğmadan önce öldü, yani onu hiç tanıyamadım. Fakat herkes her zaman ona çok benzediğimi söylüyor. Lisede son senemde bu kitabı okuyordum. Annem kitabı görünce çok heyecanlandı ve hemen odasına koştu. Kitabın 1993’deki tüm baskıların bir kopyasını almış, ayraç 128. sayfada. Kitap, babamın öldüğü sırada okuduğu kitaptı. Ben de bu dövmeyi yaptırarak onu sürekli hatırlamayı ev onunla bir bağlantı kurmayı istedim.”

11. “Babamın ben doğduğum gün bana yazdığı şiir, geçtiğimiz yaz onu kaybettik…”

12. 12 yıl boyunca eroin kullandım. Şimdi 4 yıldır temizim. Her sene Temmuz’un 13’ünde çetelesini tutuyorum.”