Bir saldırganın potansiyel kurbanlarını seçmek için sadece 7 saniyeye ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Evet, sadece 7 saniye! Bu süre içerisinde saldırgan, aynı yönde yürüdüğü kişiyi ve olası tüm riskleri değerlendirir. Bu değerlendirme şu anlama gelir: Her insan kurban değildir.

Öyleyse sizlere bir saldırgan için kurban olmanızı kolaylaştıracak davranışları açıklamaya çalışalım.

Bu konuda – saldırganların kurbanlarını seçmeleri- 1980’lerde bir çalışma yapılmıştır. Amerikalı psikologlar New York’un hareketli sokaklarından birini 3 gün boyunca videoya çekmiştir. Sonra bu videoları, tanımadıkları kişilere saldırmakla suçlanan saldırganlara izletmişler. Saldırganlardan, hedeflerini 1 ila 10 arasında puanlayarak özellikleri ile belirtmelerini istemişlerdir. Araştırma sonucunda saldırganların insanlardan gelen sözsüz ipuçlarını algılayabildiği ve kolaylıkla kontrol edebileceklerini seçtikleri ortaya çıkmıştır.

Peki, bu sözsüz ipuçları neler? Hangi davranışlar güvenliğinizi tehlikeye atar?

1. Hızlı yürümek

Hızlı yürümek, o an gergin olduğunuzu gösterir. Bir konuda endişelisinizdir – örneğin yetişmeniz gereken bir iş görüşmesi- ve oraya yetişmeye odaklandığın ız için de diğer her şey dikkatsizsinizdir. Öyleyse bingo! Bir saldırgan için kolay bir hedefsiniz.

Bu açıdan ortalama tempoda yürümek veya yürüyen diğer insanlardan biraz daha hızlı olmak sizin için iyi olacaktır. Ancak konsantre bir şekilde olsanız da çevrenizdeki her şeyin farkında ve ayrıca sakin olmanız yararınıza olacaktır.

2. Adım uzunluğu

İnsanlar dikkatli olmaya çalıştıklarında genellikle yavaş ve küçük adımlarla yürürler. Ancak bu, ayaklarında herhangi yaralanma ya da bir sorun olduğu izlenimi verebilir. Bu durumda da savunmasız olduğunuz algısı yükselir ve saldırıya uğrama ihtimaliniz yükselir.

3. Dengesiz yürüme (Ataksi)

Yürürken sağa sola sallandığınız ve hafif yaylanma durumu gösteren yürüyüşler, dengenizi sağlayamadığınız izlenimi verir ve sizi emniyetsiz gösterir. Bu nedenle yürürken kollarınız ve bacaklarınız senkronize hareket etmeli ve yürüyüşünüz düzgün olmalıdır.

4. Halsizlik belirten hareketler

Yoğun bir iş günüydü ya da sizi üzecek bir durum yaşadınız ve hiç mecaliniz yok. Bir an önce evinize gidip uyumak istiyorsunuz. Bu haliniz yüzünüzden okunuyor…

Yavaş hareket ediyorsunuz ve bacaklarınız birbirine dolanıyor. Bu, enerjinizin bitmek üzere olduğunu gösterir. Ve ne yazık ki bu tür insanlara saldırmak kolaydır çünkü karşılık vermeleri imkansızdır.

5. Kamburluk

Saldırganlar kamburluğu boyun eğme olarak algılarlar. Eğri bir sırt, utangaç ve zayıf bir insan olduğunuzu gösterir. Ancak dik bir duruş, kare omuzlar ve yukarı bakan bir çene saldırganların sizden uzak durmasını sağlar.

6. Meşgul eller

Yankesiciler, elleri çantalarla veya telefonla dolu olan kadınların en kolay hedef olduğunu düşünür. Ayrıca yürürken elleriniz cebinizdeyse de saldırgan için zaman avantajı yaratıyorsunuz demektir. Nitekim saldırının ilk saniyeleri önem taşır.

7. Göz teması kurmamak

Sürpriz unsuru bir saldırgan için anahtardır. Yani potansiyel kurban saldırganını görmemelidir. Kısacası, diğer insanların gözlerine bakarak onları görüyor olduğunu hissettirebilir ve kendinizi koruyabilirsiniz.

8. Kulaklıklar

Çevrenizdeki sesleri duymuyorsanız olduğunuz yerle ilgili algılarınız zayıflar ve hatta yok olur. Gerçeklik algınızı kaybedersiniz. Bu da demek oluyor ki bir saldırganın size arkadan saldırması ve sizin onu fark etmemeniz kolay olacak. Bunu önlemek için yani çevrenizde olan biteni duyduğunuzdan emin olmak için kulaklıklarınızın ses düzeyini iyi ayarlamalısınız.

Araştırmacılara göre saldırganlar, çoğunlukla yaralanmaktan veya yakalanmaktan korkuyor. Bu nedenle dikkat çekmeyi ve gürültüyü önlemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kendimizi korumak için yapabileceğimiz en iyi şeyse onların kolay hedef olmadığımıza ve savaşabileceğimize inanmalarını sağlamaktan geçiyor. Olabildiğince ses çıkarmayı da unutmamalıyız.

Kaynak