Günümüzde işlenmiş gıdalar ve fast food tüketiminin artmasıyla kilo problemleri de daha uzun süreli ve halletmesi zor problemler haline geldi. Üzerine hareketsiz yaşam ve aşırı sigara ve alkol tüketimi de eklenince adeta kilolar birer sağlık problemi oldu.

Kilo problemlerinde ise en çok şikayet edilen ve incelmesi zor bölge genelde bel ve karın bölgesi oluyor. Bunun ise birçok farklı sebebi var. İşte kilolarınızdan kurtulamamanızın sebepleri…

1. Aşırı alkol tüketimi


Alkol tüketimi, sandığınızdan daha fazla kalori almanıza sebep olur. Ayrıca alkoldeki kaloriler vücutta depolanmaz. Bu yüzden vücudunuzda alkol olduğu sürece tüm metabolizma alkole odaklanır. Bu da metabolizmayı yağ yakma görevinden uzaklaştırır. Tüm bu süreç bel bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Araştırmalar, yaşlılarda alkol tüketimi fazla olanlarla az olanlar karşılaştırıldığında fazla olanların daha sağlıklı olduğunu gösterse de muhtemelen onlar diğer tüm şeylere dikkat ediyorlar. Yani alkolün vücudunuza faydalı olabilmesi için ne içtiğinize dikkat etmeli ve bilinçli tüketmeli, vücudunuzu yormamalısınız.

2. Yaşlanma


Yaşlandıkça vücudun kilo alıp verme alışkanlıkları değişir. Hem erkekler hem de kadınların metabolizması yavaşlar ve vücudunun normal olarak çalışabilmesi için ihtiyacı olan kalori miktarı değişir. Ayrıca kadınlar için menopoz dönemi de oldukça sıkıntılıdır. Eğer menopozdan sonra kilo alırlarsa özellikle göbek bölgesini eritmek çok daha zordur. Menopozda, östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi yavaşlar ve testosteron seviyeleri de düşmeye başlar. Kadınlardaki bu değişim karın bölgelerindeki kiloların yerleşmesine neden olur.

3. Yanlış yapılan antrenmanlar


Günlük olarak yaptığınız yürüyüşler, koşular ve kardiyo egzersizleri kilo vermeniz için yeterli olmayabilir. Bu konuda uzmanlar hem kilolara hem de dolaşım sisteminize etki edecek kombinasyonlar oluşturmanızı öneriyor. Güç gerektiren antrenmanlar genellikle kas kitlenizi arttırmaya yöneliktir. Kaslar her zaman daha fazla kalori yakımı sağlayacağı için orta zorlukta yaptığınız egzersizlerin en az yarısı kadar da yüksek zorlukta egzersizler yapmanız gerekiyor. Elbette bu konuda vücudunuza göre en iyi kararı verecek olan kişisel antrenörünüz.

4. Çok fazla işlenmiş gıda tüketimi


Çok fazla işlenmiş gıda tüketmek direkt olarak midenize zarar verdiğinden doğal olarak göbek yağlarını eritmenizi de zorlaştırıyor. Bunun için sık sık meyve, sebze ve kepekli tahıllar tüketilmeli.

5. Yanlış yağ tüketimi


Vücudun tüm yağlara tepkisi farklıdır. Bu noktada özellikle doymuş ve doymamış yağ tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Doymamış yağlar da kendi içinde tekli ve çoklu olarak ikiye ayrıldığından hepsini vücudumuzun ihtiyacı olduğu zamanlarda ve doğru miktarlarda tüketmek önemli. Bu nedenle eğer özellikle karın bölgenizde kilo probleminiz varsa doktorunuzla yağ tüketiminiz hakkında konuşabilirsiniz.

6. Yaptığınız antrenmanların yeterince zor olmaması


Vücudunuzun ihtiyacı olan antrenman programını oluşturduğunuz halde hale bir sonuç alamadıysanız antrenmanlarınızı daha da zorlaştırmanız gerekiyor. Özellikle karın bölgesindeki yağlardan ve kilolardan kurtulmak için çok daha zor ve daha yoğun antrenmanlar yapmalısınız.

7. Fazla stres altında olmak


Hayatınızda yaşadığınız tüm olumsuzluklar sizi büyük bir stres altına sokar. Bu da kilolarınıza yeterince odaklanamamanızı sağlar. Ayrıca stres hormonu kortizol, yağ birikimine neden olur.

8. Az uyku


Herkesin bildiği gibi günde en az 7-8 uyumak sağlıklı bir vücudun ilk gerekliliklerinden. 16 yıl boyunca 70 bin kadınla yapılan bir araştırma sonucu, günde 5 saatten az uyuyanların 5 saatten fazla uyuyanlar göre 30 kilo veya daha fazla kilolu olma olasılığı yüzde 30.

9. Elma şeklinde vücuda sahip olmak


Eğer genetik olarak elma şeklinde bir vücuda sahipseniz ne yazık ki bel bölgesindeki kilolarınızdan kurtulmanız daha zor, ama imkansız değil.

10. Herhangi bir hastalık


Düzgün bir beslenme ve gerekli antrenmanlarla hala kilo veremiyorsanız kilo vermenizi engelleyen herhangi bir hastalığınız olabilir. Diyabetik problemlerler ve testosteron oranları en sık karşılaşılan problemler.

11. Motivasyon düşüklüğü


Kilo vermede en önemli şey inanmak. Bu nedenle eğer tüm yaptıklarınızı isteksiz bir şekilde yapıyorsanız olumlu sonuçlar alamamanız mümkün. Her şeyden önce motive olmanız ve inanmanız gerekiyor.

Kaynak; 1

+