Her filmin kendince izleyici kitlesi vardır. Bu, insanların seyir zevkiyle oranlıdır. Hayvansever insanlar olarak bu filmleri izlediğimizde yaşadığımız haz diğer filmlere nazaran daha iyidir. Günümüzde hayvanlara verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu liste de, hayvan sevgisini bir nebze de olsa anlayabilmek için izlemeniz ve çevrenize izletmeniz gereken filmlerden oluşuyor.

1. Afacan Köpek Beethoven Serisi

beethoven
Newton ve ailesi mutlu olmak için her şeye sahiptir. Ancak yine de bir eksik olduğunu hissetmektedirler. Newton ailesine katılan dört ayaklı bir üye bu eksikliği kapatacaktır. St. Bernard cinsi bu köpek yavrusuna Beethoven ismini verirler. George, Alice ve çocuklar Ryce ve Ted, Beethoven isimli köpeği çok severler ve onu beslemeye başlarlar. Sonradan inanılmaz bir şekilde Beethoven büyür ve şişmanlar. Bu hale gelmesi sonucu onu Dr. Varnick’e götürürler. Ancak aile, Dr. Varnick’in neyin peşinde olduğundan habersizdir. Köpekler üzerinde deneyler gerçekleştiren doktor Beethoven’ı yakalatmak için iki kişi tutar ve Beethoven’ı kurtarma görevi baba George’a kalır.

2. 101 Dalmaçyalı

101-dalmacyali
101 Dalmaçyalı bu sefer insanlar ve hayvanlar boy göstererek yeni macerayla sinemaseverlerin karşısına çıkmaktadır. Film, Londra ve çevresindeki evlerde yaşayan 101 Dalmaçyalı cinsi köpeklerin kaçırılmasıyla başlar. Olaylar günden güne artmaktadır. Bir gün piyango Pongo ve Perdy adlı Dalmaçya köpeklerinin yeni doğan yavrularına da vurur. Devam filmi olarak 102 Dalmaçyalı çekilmiştir.

3. Marley ve Ben

marley-ve-ben
Yeni evlenmiş hayvansever çift John ve Jenny, evliliğin tadını çıkarmak için çocuk yapmadan önce köpek almaya karar verirler. Efsanevi müzisyen Bob Marley’nin ismini alan küçük yavru köpekleri hemen büyür. Ancak Marley, eğitimine cevap vermez ve sahiplerini asla dinlemez. Gün geçtikçe evi yerle bir eder. Bir aile filmi olam Marley ve Ben, yaramaz köpeğin sevimli ve keyifli hikayesini ele alır.

4. Bambi

bambi
Dişi bir karaca, ileride bir gün yaşadığı ormanın kralı olacak olan Bambi’yi doğurur. Şimdilerde ise bu görev Bambi’nin babasına aittir. Görevi ise hayvanları tehlikeli avcılara karşı korumaktır. İlerleyen zamanlarda Bambi sevimli bir tavşan olan Thumper ile arkadaş olur. Thumper ona yürümeyi ve konuşmayı öğretir. Daha sonrasında ormanda türlü türlü hayvanlar ile arkadaş olur. Bambi, zaman içersinde bulunduğu dünyanın ve çevresini saran bu ormanın tehlikelerini sorgulamaya başlayacaktır. Bambi’nin devam serisi de vardır.

5. Kutup Macerası

kutup-macerasi
Antartika’da, yaptıkları bir gezi sırasında Dr. Davis McClaren ve kızak eğitmeni olan Jerry Shepherd, meslektaşları ile birlikte Antartika’yı terk etmek zorunda kalır. Köpeklerini daha sonra kurtarmak için bağlar. Fakat misyon çağırır ve köpekler kendi kaderine kalır. Altı ay boyunca Jerry, köpekleri kurtarmak için bir sponsor arayıp dururken köpekleri hayatta kalma mücadelesi verir. Maceracı ve güzel pilot Katie ise bu süreçte Jerry’e eşlik eder.

6. Buz Devri Serisi

buz-devri
Buzul çağı dönemlerine gidiyoruz. Bu korkunç ve ıssız dünyada tek başlarına olan zavallı hayvanlar, bir şekilde bu buzul döneminde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Büyük bir mamut, dişli bir kaplan ve rakun yaşam mücadelesinde şans eseri bir araya gelirler. Bu üçü buldukları küçük bebeği ailesine ulaştırabilecekler mi?

7. Hachi: A Dog’s Tale

hachi-a-dogs-tale
Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilmiştir. Hachi, sahibine sadık olan bir köpektir. Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış bir hikayedir. Sahibini beklediği tren istasyonuna, köpeğin heykeli dikilmiştir. Not: Köpeğin cinsi Akita inu’dur.

8. Kayıp Balık Nemo

nemo
Nemo isimli küçük bir balığın hikayesini ele alır. Nemo, yaşadığı yere inanılmaz bir sevgi ve ilgi duyar. Ancak bulunduğu büyülü dünya aynı zamanda çok tehlikelidir. Bu tehlikelere karşı babası Nemo’yu korumak için elinden geleni yapar. Bir gün Nemo kaybolur ve başına türlü türlü talihsizlikler gelir. Babasıda onun peşinden tehlikeye atılır.

9. Madagaskar Serisi

madagaskar
Aslan Alex, zürafa Melman, su aygırı Gloria ve zebra Marty…Hepsi hayvanat bahçesinde yaşamaktadırlar. Hayvanat bahçesinde her şey tıkırındadır. İlerleyen zamanlarda dışarıda ne olduğunu merak eden Marty, hayvanat bahçesinden kaçar. Onun peşinden diğer arkadaşları da gider. Arkadaşların amacı Marty’i bulup geri getirmektir. Kaçarak başlayan bu yolculuk vahşi doğada yani Madagaskar’da son bulacaktır. Bakalım filmin sonu nasıl bitecek?

10. Alvin ve Sincaplar Serisi

alvin
Üç sincap, mütevazi kovuklarında mutlu mesut yaşarlar. Bulundukları kovuk yılbaşı ağacı diye hain bir firma tarafından kesilir ve satılır. Satın alan kişi Ian Hawk’dır. Ian Hawk, Los Angels’da müzik sektörüyle uğraşmaktadır. Dave Seville, onun kankasıdır. Dave Seville’in hedefi güzel bir müzik kariyeridir. Jett Records’a yaptığı parçayı sunar ve alay edilir. Hediye olarak kek dolu bir sepetle reddedilir. Yılbaşı ağacında yaşamaya devam eden sincaplar kek ve kurabiye dolu sepete girerler. Sepete girmeleriye büyük bir macera başlar.

11. Zootopia

zootopia
Zootopia, medenileşmiş ve teknoloji kullanabilen hayvanların bulunduğu bir yerdir. İlnginç bir polisiye hikayesini ele alır. Filme baktığımızda tilki Nick’in üzerine yıkılan bir suçtan dolayı kurtarılması anlatılır. Modern hayvanların yaşadığı Zootropolis şehri, hayvanların bir arada yaşadığı lüks ve güzel bir yerdir. Polis olmak için gelen iyi kalpli Judy Hopps, buradaki sert ve büyük hayvanları görünce polis olmanın zor olduğuna karar verir ancak bunu başarır. Kendisini kanıtlamak için uğraşan iyi kalpli polis memuru Judy Hopps, tilki Nick’in olayını çözebilecek mi?

12. Kediler ve Köpekler

kediler-ve-kopekler
Kediler ve köpekler arasında çok gizli olan savaşı ele alır. Bu iki tarafın duyguları uzun zaman önce bastırılmış ve savaş gerçekleşmemiştir. Fakat bir profesör köpeklere karşı tüm alerjileri yok edecek bir aşı icat etmiştir. Bu olaydan sonra kediler hummalı bir çalışmaya girişirler. Mr. Tinkles adlı beyaz İran kedisi tüm kedilerin ele başıdır. Bastırılmış tüm duygular ortaya çıkar ve savaş başlar.